Przechowywanie kopii dokumentów fiskalnych

dokumenty fiskalne, przechowywanie / Fotolia
Podatnicy, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, zobowiązani są do prowadzenia ewidencji przy pomocy kas fiskalnych z określonymi w przepisach wyjątkami. Od stycznia 2015 r. znacznie spadnie liczba podatników uprawnionych do korzystania ze zwolnień z prowadzenia ewidencji za pomocą kas. Warto więc zapoznać się z obowiązkami dotyczącymi przechowywania dokumentów fiskalnych.

Obowiązki podatników prowadzących ewidencje za pomocą kas fiskalnych

Do obowiązków podatników VAT, którzy prowadzą ewidencję z użyciem kas należy m.in.:

  • każdorazowy wydruk i wydanie paragonu fiskalnego oraz na żądanie kupującego wystawienie dodatkowo faktury do paragonu (gdy nabywcą jest osoba prywatna),
  • każdorazowe wystawienie i udostępnienie faktury kupującemu gdy nabywcą jest firma (w tym przypadku nie ma obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasie),
  • sporządzenie, po zakończeniu sprzedaży w danym dniu, raportu dobowego (nie później niż przed pierwszą sprzedażą w dniu następnym) - obowiązek ten uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży podlegającej ewidencji na kasie fiskalnej,
  • sporządzenie raportu miesięcznego po zakończeniu sprzedaży w danym miesiącu (do 25 dnia miesiąca następnego).

Firmy, użytkujące kasy fiskalne, zobligowane są również do przechowywania kopii dokumentów fiskalnych, zgodnie z przyjętymi zasadami. Zasady te określa ustawa o podatku VAT oraz rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących.

Jak długo należy przechowywać dokumenty fiskalne?

Kopie dokumentów fiskalnych należy przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc przez okres 5 lat po zakończeniu roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zapłacenia podatku.

Wyjątek stanowią kopie dokumentów kasowych sporządzanych na nośniku papierowym, potwierdzające sprzedaż dokonaną do 31 grudnia 2012 r. Kopie te należy przechowywać przez 2 lata, licząc od końca roku, w którym ta sprzedaż nastąpiła. Zastosowanie dwuletniego terminu przechowywania paragonów fiskalnych wynikało z przepisu § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (przepis ten wygasł 31 grudnia 2012 r.). W 2015 r. podatnik będzie miał prawo zniszczyć kopie papierowych dokumentów kasowych za 2012 r. oraz za lata wcześniejsze.

Kiedy przedsiębiorca internetowy nie musi posiadać kasy fiskalnej?

Przechowywanie kopii dokumentów fiskalnych zapisywanych elektronicznie

Okres 5 lat dotyczy także kopii dokumentów fiskalnych zapisywanych elektronicznie.

Podczas używania kas rejestrujących z elektronicznym zapisem, podatnicy nie mają obowiązku drukowania kopii dokumentów fiskalnych na nośnikach papierowych.

Uwaga!

Kasy z elektronicznym zapisem poza kryteriami technicznymi zwykłych kas, muszą spełniać dodatkowe wymogi zawarte w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych.

Obowiązkowe kasy fiskalne dla większej grupy przedsiębiorców w 2015 r.

Podatnicy korzystający z kas z zapisem elektronicznym powinni także:

  • prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazywania danych do archiwizowania,
  • stosować urządzenia archiwizujące i informatyczne nośniki danych określone w książce kasy przez producenta krajowego lub podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu kas,
  • stosować, zgodnie z kartą kasy, autoryzowany przez producenta krajowego lub importera program archiwizujący.

Gdzie przechowywać kopię dokumentów fiskalnych?

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie kas - książkę kasy oraz programy (o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 9 ustawy VAT) przechowuje się w miejscu ich używania.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości, dowody księgowe powinny być przechowywane w siedzibie firmy. Art. 73 ust. 4 powyższej ustawy zezwala jednak na przechowywanie zbiorów księgowych poza jednostką przedsiębiorstwa w przypadku przekazania ich jednostce świadczącej usługi w zakresie archiwizowania dokumentów. Może być to np. biuro rachunkowe, któremu zleciliśmy prowadzenie dokumentacji księgowej.

Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
rozwiń więcej
Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...