Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania wymaga doprecyzowania

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania / fot. Fotolia
Zastrzeżenia Pracodawców RP w dalszym ciągu budzi możliwość zastosowania przez organy podatkowe klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Niestety uzasadnienie Ministerstwa Finansów nie uspokoiło podatników. Wskazuje ono, że głównym celem organów skarbowych jest wyeliminowanie agresywnego planowania podatkowego. Jednak w naszej ocenie każdy „rozsądnie działający podmiot” może odczuwać uzasadnione obawy w związku z możliwością zastosowania klauzuli także wobec podatników dokonujących jedynie optymalizacji opodatkowania. Projektowane definicje są bowiem nieostre i zawierają pojęcia pozostawiające szerokie pole do interpretacji.

Ponadto należy podkreślić, że określono zbyt niski limit znacznej korzyści (50 tys. zł rocznie), zważywszy na fakt, że podatnik, chcąc zabezpieczyć się przed ryzykiem zastosowania przedmiotowej klauzuli, będzie musiał wydać nawet 30 tys. zł na pozyskanie odpowiedniej opinii zabezpieczającej. Mając na uwadze to, że opinia zabezpieczająca to jedyny skuteczny środek ochrony podatnika przed zastosowaniem przez organy klauzuli, nie można zgodzić się z zaproponowanym przez resort finansów 6-miesięcznym terminem na wydanie takiej opinii. Przy dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości gospodarczej tak długi czas oczekiwania na opinię spowoduje nikłą przydatność instrumentu dla podatników.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Pracodawcy RP wyrażają swoje zaniepokojenie także zapisem, zgodnie z którym podatkowa grupa kapitałowa nie będzie korzystała z ochrony, w sytuacji gdy powstanie ona w okresie pomiędzy złożonym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej a jej faktycznym wydaniem. Mając na uwadze literalne brzmienie przepisu, podatkowa grupa kapitałowa nie będzie mogła korzystać z ochrony wynikającej z wydanej interpretacji, pomimo iż wniosek złożony zostanie przez spółkę planującą utworzenie podatkowej grupy kapitałowej.

Obawy budzi również propozycja zwiększenia swobody organu podatkowego co do szacowania podstawy opodatkowania. Konieczność uzasadnienia stosowania danej metody szacowania nie chroni przed zbytnią dowolnością. Dotychczasowe przepisy określały zamknięty katalog metod i w żaden sposób nie ograniczały organów podatkowych przy szacowaniu podstawy opodatkowania.

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do karty podatkowej?

W odniesieniu do stosowania obniżonej stawki odsetek Pracodawcy RP postulują wydłużenie minimalnego okresu jej do 12 miesięcy. Przy stopniu skomplikowania polskiego prawa podatkowego nie można zgodzić się z opinią ustawodawcy, iż „okres sześciu miesięcy jest optymalny, w zupełności wystarczy na wykrycie przez podatnika i skorygowanie większości błędów”. Jeśli intencją ustawodawcy jest samodzielne dokonywanie korekt deklaracji i regulowanie zaległości podatkowych przez podatników oraz uniknięcie konieczności uruchamiania całego aparatu egzekucyjnego, to właśnie obniżenie odsetek za zwłokę miało zachęcić podatników do takich działań. Ograniczenie stosowania obniżonych odsetek wyłącznie do korekt złożonych w okresie 6 miesięcy z pewnością nie będzie stanowiło pozytywnej motywacji dla podatników do złożenia takiej korekty po upływie 6 miesięcy od dnia przedawnienia zobowiązania podatkowego.

Doskonale znając sposób działania polskich organów podatkowych, postulujemy także podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania rozbieżności interpretacyjnych w zakresie podjęcia kontroli oraz maksymalnych terminów jej trwania. W związku z tym projektodawca powinien doprecyzować, czy w momencie gdy u przedsiębiorcy trwa kontrola przeprowadzana przez jeden z organów kontrolnych, o których mowa w art. 84 przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dopuszczalne jest wszczęcie kontroli przez inny organ kontrolny, niewskazany w niniejszym przepisie. Uściślenia wymaga również kwestia, czy organy kontroli skarbowej podlegają w pełni zasadom i ograniczeniom co do przeprowadzania kontroli, o których mowa w rozdziale 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Obowiązkowe kasy fiskalne dla większej grupy przedsiębiorców w 2015 r.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...