Opodatkowanie firmowych imprez integracyjnych

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń
8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł zgodność z konstytucją przepisów dotyczących nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w ramach stosunku pracy. Firmowe imprezy integracyjne będą zatem w dalszym ciągu opodatkowane. Jak należy rozumieć istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”?

Kontrowersyjne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określające „inne nieodpłatne świadczenia” stanowiące przychody ze stosunku pracy pracownika nie zostaną uchylone. 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezydenta Konfederacji Lewiatan dotyczący opodatkowania świadczeń, które mogą być nawet otrzymywane przez pracowników w ramach wiążącego ich stosunku pracy z pracodawcą.

Trybunał orzekł (wyr. K 7/13) zgodność z konstytucją wybranych przepisów ustawy o PIT, a dokładniej art. 12 ust. 1 i 3 oraz art. 11 ust. 1 i 2-2b. Zgodnie z art. 12 ust. 1 źródło przychodu będą stanowić świadczenia wynikające ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Będą to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne na rzecz pracowników, w tym np. wynagrodzenia czy ekwiwalenty pieniężne z tytułu niewykorzystanego urlopu,  a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wskazane regulacje stały się podstawą wydanie wielu, często odmiennych rozstrzygnięć sądów administracyjnych, co może prowadzić do wniosku, że przepisy są niedookreślone i mogą być błędnie interpretowane.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Świadczenia ponoszone na rzecz pracownika

Pracodawcy coraz częściej oferują pracownikom szeroki wachlarz świadczeń, które mogą z jednej strony stanowić gratyfikację w związku z wykonywaną pracą będącą elementem wynagrodzenia za pracę, a drugiej nieodpłatne świadczenie, które nie zobowiązuje pracownika do przyszłych świadczeń na rzecz pracodawcy. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT wszystkie te świadczenia będą stanowić przychód po stronie pracownika i będą opodatkowane. Niektóre jednak świadczenia podlegają zwolnieniu z podatku i zostały wymienione w art. 21 ustawy o p.d.o.f. Zwolnienie z podatku nie będzie jednak obejmowało firmowych imprez integracyjnych.

Opodatkowane świadczenia według Trybunału

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kryterium wyodrębnienia świadczeń objętych podatkiem będzie obiektywna ocena, czy dane świadczenie leżało w interesie pracownika, tzn. czy stanowiło realne przysporzenie majątkowe pracownika, którego efekty można odnaleźć w jego majątku. Oznacza to, że aby świadczenie podlegało opodatkowaniu musi skutkować pojawieniem się po stronie pracownika dochodu, który doprowadzi do powiększenia się aktywów bądź zaoszczędzi wydatki, jakie poniósłby pracownik w związku ze spełnieniem świadczenia. Wobec tego Trybunał uznał, iż nie jest konieczne wystąpienie realnego dochodu po stronie pracownika, ale również również zaoszczędzenie wydatków.

„Trybunał podkreślił, że „inne nieodpłatne świadczenia” na rzecz pracownika mogą być uznane za jego dochód w rozumieniu u.p.d.o.f. tylko pod warunkiem, że rzeczywiście spowodowały zaoszczędzenie przez niego wydatków.”

Należy zatem rozważyć czy pracownik przystąpił do świadczenia dobrowolnie. Jeżeli jednak nieodpłatne świadczenie zostało przez pracownika przyjęte na podstawie istniejącego stosunku pracy i wynikających z tego tytułu obowiązków – wówczas po stronie pracownika nie pojawi się korzyść (zaoszczędzenie wydatków) i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Koszty uzyskania przychodu pracownika i zleceniobiorcy

Istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”

Trybunał wskazał, że objęcie podatkiem dochodowym świadczeń w naturze oraz świadczeń nieodpłatnych dla pracownika może być traktowane jako przychód jedynie wtedy, gdy będą one „otrzymane”. W odniesieniu do świadczeń pieniężnych wystarczy, aby określona suma była do dyspozycji pracownika i wykazana np. na liście płac. W zakresie nieodpłatnych świadczeń chodzi o pojawienie się realnego elementu, w postaci otrzymania korzyści. Wówczas świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu.

W związku z przeprowadzoną analizą, Trybunał wskazał istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”, które będą stanowiły przychód w rozumieniu ustawy o PIT, czyli:

  1. dobrowolne skorzystanie ze świadczeń przez pracownika, czyli spełnienie ich za jego zgodą,
  2. spełnienie świadczeń w interesie pracownika, a nie pracodawcy, które w rezultacie doprowadziły do powiększenia się aktywów pracownika poprzez uniknięcie wydatków,
  3. korzyść pracownika jest wymierna i przypisana indywidualnie,

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) rozumiane w ten sposób, że „inne nieodpłatne świadczenie” oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z art. 2 w związku z art. 217 konstytucji.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Wojciech Hermeliński, sprawozdawcą była sędzia TK Małgorzata Pyziak – Szafnicka.

Czy obiad z kontrahentem można wrzucić w koszty?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...