VAT 2015 - zmiany od 1 stycznia 2015 roku

VAT 2015 - zmiany / Fotolia
Od 1 stycznia 2015 roku możliwe kolejne zmiany w VAT. Ministerstwo Finansów opublikowało kolejny projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Celem nowelizacji jest implementacja przepisów wprowadzonych dyrektywą Rady 2008/8/WE z dnia 12 lutego 2008 r. zmieniającą dyrektywę 2006/112/ WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług.

VAT 2015

Nowelizacja zapowiada wprowadzenie od 1 styczna 2015 r. nowych zasad określania miejsca świadczenia w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych, nadawczych, radiowych oraz świadczonych drogą elektroniczną na rzecz osób niebędących podatnikami, czyli tzw. ostatecznych konsumentów.

Obecnie obowiązujące zasady określania miejsca świadczenia tych usług są zróżnicowane ze względu na status podmiotu nabywającego usługi oraz rodzaj świadczonych usług. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą w przypadku świadczenia usług na rzecz niepodatników miejscem świadczenia jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jednak od tej zasady przewidziano wyjątki w zakresie m.in. usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz elektronicznych świadczonych na rzecz ostatecznych konsumentów, gdy świadczą je podmioty spoza UE. A mianowicie:

  • miejscem świadczenia, a jednocześnie opodatkowania usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych świadczonych na rzecz ostatecznych konsumentów, niepodatników posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu poza terytorium UE – jest miejsce, gdzie konsumenci ci posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu;
  • miejscem świadczenia usług elektronicznych na rzecz ostatecznych konsumentów, niepodatników posiadających siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu na terytorium UE, gdy świadczącym usługę jest podatnik posiadający co do zasady na terytorium UE siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy te usługi poza terytorium UE – jest miejsce, gdzie konsumenci ci posiadają siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Projektowane zmiany zmierzają do opodatkowania wszystkich tych usług w miejscu ich konsumpcji, i to niezależnie od tego, czy świadczący usługę jest podatnikiem z UE, czy nie. Dlatego od 1 stycznia 2015 r., niezależnie od statusu i miejsca siedziby działalności gospodarczej usługodawcy, w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych na rzecz osób niebędących podatnikami miejscem ich świadczenia zawsze będzie miejsce, w którym taki konsument posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W celu zapewnienia funkcjonalności takiego rozwiązania w projekcie przewidziano stworzenie systemu informatycznego, za pomocą którego podatnicy – usługodawcy usług telekomunikacyjnych, nadawczych radiowych i telewizyjnych – będą rozliczać VAT (tzw. system mini stop shop, czyli mały punkt kompleksowej obsługi).

Stosowanie tej procedury będzie fakultatywne. W związku ze zmianami w zakresie określania miejsca świadczenia nowelizacja zakłada również dodanie do ustawowego słowniczka pojęć: usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych. Ponadto proponuje się także dodanie pojęcia „państwo członkowskie konsumpcji”. Będzie to państwo członkowskie, które zgodnie z art. 28k będzie miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych, nadawczych lub elektronicznych.

Limit zwolnienia z VAT w 2014 roku - od czego zależy?

Mały podatnik VAT 2014

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...