Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki

Katarzyna Rola - Stężycka
rozwiń więcej
Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki.
Przedsiębiorcy zobowiązani są do uregulowania zaliczek na podatek dochodowy za miesiąc grudzień lub za ostatni kwartał do 20 stycznia. Mogą również dokonać rozliczenia rocznego poprzez złożenia odpowiedniego zeznania PIT.

Zaliczki nie muszą wpłacać osoby, które złożą roczne zeznanie i uregulują wynikający z niego podatek. W ten sposób można szybciej „skonsumować” ewentualną nadpłatę podatku.

Przedsiębiorcy oraz osoby uzyskujące dochód z najmu lub dzierżawy są obowiązane do samodzielnego wyliczenia i uregulowania zaliczek z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Osoby, które wybrały miesięczny sposób rozliczenia mają na to czas do 20 każdego miesiąca. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Wyjątek to zaliczka za grudzień lub ostatni kwartał.

Podatek za grudzień należy zapłacić w styczniu

Ostatni miesiąc lub kwartał można rozliczyć w dwojaki sposób – albo wpłacając do 20 stycznia zaliczkę, albo w tym terminie dokonując rocznego rozliczenia, składając odpowiednie zeznanie PIT. Co ważne, w tym drugim przypadku, przed upływem tego terminu należy dokonać zapłaty całego rocznego podatku. Taki sposób rozliczenia może znaleźć zastosowanie zarówno w przypadku działalności gospodarczej, jak też najmu prywatnego rozliczanego przy zastosowaniu skali podatkowej.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Podatki

Nadpłata podatku

Rozliczenie zaliczki w ramach zeznania rocznego jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które wykazują kwotę do zwrotu. Może to wynikać np. ze wspólnego rozliczenia z gorzej zarabiającym małżonkiem (dzięki temu sposobowi rozliczenia, w przypadku wyższych dochodów – powyżej 85 528 zł, do których zastosowanie znajduje stawka 32%, można zmieścić całość uzyskanych dochodów w I progu podatkowym i zastosować stawkę 18%). Kwota do zwrotu może pojawić się także w przypadku osób, których dochody nie przekraczają I progu podatkowego – dokonując wspólnego rozliczenia z niepracującym małżonkiem zyskają na podatku 556 zł (o tę kwotę zmniejsza się wyliczony podatek). Dodatkowo nadpłata może pojawić się w przypadku rodziców, korzystających z ulgi prorodzinnej lub osób dokonujących odliczenia np. dokonanych darowizn na rzecz organizacji realizujących cele organizacji pożytku publicznego, albo korzystających z tzw. ulgi rehabilitacyjnej.

Warto poczekać z zapłatą podatku

I na odwrót – jeżeli z zeznania rocznego wynika kwota do zapłaty, wyższa niż ta przypadająca na zaliczkę za ostatni okres rozliczeniowy, lepszym rozwiązaniem będzie nie spieszyć się i do 20 stycznia wpłacić zaliczkę na grudzień lub IV kwartał, a podatek wynikający z zeznania rocznego uregulować w terminie do końca kwietnia (nic nie stoi na przeszkodzie, by złożyć zeznanie wcześniej, wstrzymując się jedynie z wpłatą wynikającej z niego kwoty).

Niedopłata może wystąpić na przykład w przypadku przedsiębiorców rozliczających się z fiskusem za pomocą zaliczek uproszczonych czy w przypadku osób, które oprócz dochodów z działalności gospodarczej (opodatkowanych skalą podatkową) zarabiają także na etacie. W takiej sytuacji może się okazać, że połączone na koniec roku dochody z działalności i etatu przekraczają pierwszy próg podatkowy, przez co przedsiębiorca musi dopłacić podatek obliczony według wyższej, 32-proc. stawki podatkowej.

Zobacz również: Przeliczanie faktur w walutach obcych dla celów VAT 2014

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...