Kiedy podatek od czynności cywilnoprawnych podlega zwrotowi?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
rozwiń więcej
Zwrot podatku nie będzie możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają określone czynności cywilnoprawne jak umowa sprzedaży, pożyczki, ustanowienie hipoteki czy też umowy spółki. W przypadku, gdy strony dokonają czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem obowiązek podatkowy powstaje niemal natychmiast bo już z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czy też w przypadku ustanowienia hipoteki – już z chwila złożenia wniosku o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki.

Co do zasady, jeżeli podatku nie pobiera płatnik, sami podatnicy zobowiązani są bez wzywania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku, obliczyć i wpłacić podatek w terminie czternastu dniu od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jednak warto pamiętać, że ustawodawca w określonych okolicznościach przewidział możliwość zwrotu podatku.

Przepisy przewidują katalog przypadków gdy następuje zwrot pobranego przez organ podatku. Przypadki te dotyczą sytuacji, gdy czynność prawna podlegająca opodatkowaniu nie doszła do skutku, a strony tej czynności nie osiągnęły zamierzonego rezultatu. Katalog tych przypadków ogranicza się do możliwości zwrotu zapłaconego podatku, gdy:

  • uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (orzeczona przez sąd nieważność względna czynności stanowiącej podstawę opodatkowania powoduje zwrot podatku w trybie art. 11 ust. 1 pkt.1 ustawy o podatku od czynności cywilno prawnych);
  • nie spełnił się warunek zawieszający, od którego uzależniono wykonanie czynności cywilnoprawnej (na przykład przy sprzedaży na próbę, gdy kupujący stwierdzi uzna, iż towar nie odpowiada jego oczekiwaniom);
  • podwyższenie kapitału spółki nie zostanie zarejestrowane lub zostanie zarejestrowane w wysokości niższej niż określona w uchwale – zwrot dotyczy części stanowiącej różnicę między podatkiem zapłaconym i podatkiem należnym od podwyższenia kapitału ujawnionego w rejestrze przedsiębiorców;
  • nie dokonano wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Porównaj: Kiedy powstaje przychód przy usługach ciągłych?

Pomimo wystąpienia wyżej wskazanych sytuacji podatek nie zostanie zwrócony jeżeli upłynie 5 lat od końca roku, w którym został zapłacony.

Należy zauważyć, że wyżej przedstawiony katalog jest katalogiem zamkniętym, co wyklucza możliwość zwrotu przez organ podatku w przypadku powoływania przez podatnika innych, niewymienionych w przepisie przyczyn.

Zwrot podatku nie będzie również możliwy jeżeli strony na skutek zgodnych oświadczeń woli postanowią o rozwiązaniu czynności prawnej.

Polecamy serwis Umowy

W jaki sposób następuje zwrot podatku?

Zwrot podatku następuje po przeprowadzeniu postępowania i ustaleniu, że zachodzą przesłanki określone w przepisie art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwrot podatku dokonuje organ podatkowy właściwy miejscowo w sprawie tego podatku.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U.07.68.450);
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2008 r.w sprawie sposobu pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U.08.234.1577).

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...