Czy można odliczyć VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją dla potrzeb VAT?

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jest podstawowym prawem podatnika, wynikającym z zasady neutralności podatku od towarów i usług. / inforCMS
W 2005 r. rozpocząłem działalność gospodarczą. Do maja 2008 r. wykonywałem działalność gospodarczą wyłącznie w zakresie usług medycznych i w związku z tym korzystałem ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. W marcu 2008 r. nabyłem lokal niemieszkalny stanowiący od podatników VAT i dlatego sprzedaż została udokumentowana oprócz aktu notarialnego, fakturami VAT. Lokal ten zacząłem wynajmować innym firmom w ramach działalności gospodarczej od października 2008 r. i wystawiam faktury VAT. W związku z tym zrezygnowałem formalnie ze zwolnienia podmiotowego z VAT i złożyłem pierwszą deklarację VAT-7 za październik 2008 r. Czy będąc już czynnym podatnikiem VAT, mam prawo do złożenia deklaracji VAT - 7 za okres przed rejestracją z wykazanym podatkiem naliczonym od wydatków na zakup lokalu związanego w całości ze sprzedażą opodatkowaną. I następnie w miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu opodatkowanego wystąpić o zwrot nadwyżki VAT naliczonego nad należnym.

TAK

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych.

Według art. 86 ust. 2 ustawy o /AT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokona odliczenia w tym terminie, może on obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zobacz: Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych w przypadku wynajmu nieruchomości

Przepisy ustawy o VAT nie ograniczają prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymanych po dacie rejestracji jako podatnik czynny, a zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, prawo do odliczenia może być ograniczone jedynie przez fakt związku poniesionych wydatków ze sprzedażą nieopodatkowaną.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jest podstawowym prawem podatnika, wynikającym z zasady neutralności podatku od towarów i usług. Z kolei art. 88 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, co oznacza, że podatnik będąc już zarejestrowanym podatnikiem VAT ma prawo do uwzględnienia odliczenia kwoty podatku naliczonego, a także do zwrotu różnicy.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy VAT. W związku z tym, dopóki podatnik nie dokonuje czynności objętej opodatkowaniem VAT, nie ma obowiązku rejestracji.

W związku z powyższym czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na zakup lokalu użytkowego poniesione przed datą rejestracji dla potrzeb VAT. Ponieważ wydatki te związane są w całości ze sprzedażą opodatkowaną (wynajem tego lokalu), odliczenie przysługuje w całości.

Przepis art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, ogranicza moment odliczenia do rozliczenia za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo rozliczenie za miesiąc następny. Realizacja prawa do odliczenia powinna nastąpić przez złożenie deklaracji VAT-R, za okresy rozliczeniowe poprzedzające miesiąc rejestracji.

W związku z powyższym należy także dokonać korekty zgłoszenia rejestracyjnego wskazując jako pierwszy miesiąc składania deklaracji — miesiąc w którym podatnik poniósł pierwsze wydatki na zakup lokalu.

Podobne stanowisko w kwestii prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymanych przed rejestracją, a dokumentujących „wydatki związane ze sprzedażą podlegającą VAT”, wyrażają najnowsze orzeczenia i interpretacje, z których można wymienić następujące przykłady:

1. Interpretacje indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr IŁPP2/443-51 /07-2/JK,

2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 lipca 2008 sygn. akt I SA/Wr1452/O5.

3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 grudnia 2006 r. sygn. akt I FSK 378/06,

4. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1-443-28/08-2/JB.

Zobacz: PIT-8C a bony zakupowe - porada

Jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług jest prawo podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w cenie przy nabyciu towarów i usług związanych z działalnością gospodarczą. Podstawowa zasada wspólnego systemu VAT jaką jest zasada neutralności podatku, jest rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu.

Tym samym podatek ten obciąża ostatecznego konsumenta, a nie prowadzącego działalność gospodarczą. Jednakże prawo do obniżenia podatku należnego może być realizowane przez podatnika w ściśle określonym czasie, pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych (związek między zakupami i prowadzoną działalnością) i negatywnych (wyłączenie tego prawa przez ustawodawcę w przepisach prawa).

Reasumując, w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia z tytułu zakupów związanych w całości ze sprzedażą opodatkowaną, koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb VAT.

Deklaracje te powinny być złożone za okresy rozliczeniowe przed datą rejestracji VAT, w których podatnik otrzymywał faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki (po uprzednim skorygowaniu zgłoszenia VAT-R), oraz deklaracji korygujących, za okresy rozliczeniowe po wskazanej dacie rejestracji, jeśli podatnik otrzymywał faktury VAT dokumentujące poniesione wydatki, dokonując odliczeń w terminach przewidzianych prawem tj. w art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT.

Podatnik na mocy art. 87 ust. 1 w związku z art. 86 ust. 19 ustawy o VAT, może wystąpić o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w miesiącu osiągnięcia pierwszego przychodu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.

Zobacz: Czym jest przedsiębiorstwo w ustawach podatkowych?

Oprac. Paweł Huczko

Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 lutego 2009 r. (nr IPPP1-443-2153/08-2/PR).

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...