Irlandia od 2015 roku nie będzie już podatkowym rajem

EurActiv.pl
Portal informacyjny
rozwiń więcej
podatki w Irlandii w 2015 roku / Fotolia
Irlandia znosi część ulg podatkowych. Minister finansów Irlandii Michael Noonan zapowiada zmiany w systemie podatkowym, który do tej pory pozwalał wielonarodowym firmom płacić mniejsze podatki.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Jednak zagraniczne koncerny, które do tej pory wykorzystywały luki prawne w systemie finansowym, na przystosowanie się do zmian będą miały czas do 2020 roku.

Minister finansów Irlandii poinformował o tych zmianach podczas prezentacji projektu budżetu ogólnego na rok 2015, który, jak mówi, ma położyć kres polityce oszczędnościowej realizowanej przez rząd w Dublinie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Koniec oszczędności

Rezultatem tej polityki było umożliwienie Irlandii wyjścia w grudniu zeszłego roku (2013) z programu pomocy finansowej od Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Irlandia uczestniczyła w nim od 2010, a od czasu wyjścia z niego, Irlandia jest stawiana za przykład skuteczności polityki oszczędnościowej.

Po siedmiu kolejnych budżetach oszczędnościowych (od początku kryzysu gospodarczego) przyszedł czas na rozluźnienie polityki. Budżet na 2015 r. przedstawiony przez rządzącą koalicję konserwatystów i laburzystów, zawiera plany obniżenia podatków i zwiększenia wydatków publicznych.

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+

Załatanie dziur

Wielkie koncerny farmaceutyczne i technologiczne – jak Apple, Facebook czy Google – na swoją europejskie centrale obrały Irlandię, aby zaoszczędzić miliardy euro na podatkach. Umożliwia im to tzw. podwójna irlandzka*, dzięki której mogą założyć spółkę w tym kraju, a jej oddziały ulokować w tzw. rajach podatkowych, zmniejszając przy tym znacznie wartości na fakturach podatkowych.

„Postanowiłem skończyć z tak zwaną podwójną irlandzką, z której w naszym kraju korzystają międzynarodowe korporacje. Zmiany jakie zajdą w przepisach dotyczących rezydencji podatkowej spowodują, że wszystkie firmy zarejestrowane w Irlandii będą także rezydentami podatkowymi w naszym kraju” – zapowiada Noonan.

Minister zaznaczył ponadto, że zmiany w systemie podatkowym nie dosięgną podatku dochodowego od osób prawnych, który w Irlandii wynosi 12,5 proc. Według niektórych państw członkowskich UE jest on zbyt niski i stanowi nieuczciwą konkurencję.

„12,5 procentowa stawka podatku dochodowego „nigdy nie była i nie będzie poddawana dyskusji. To już ustalona kwestia polityki ekonomicznej. Nie zmieni się.” – podkreślił Noonan.

Komisja Europejska sprawdza także czy Irlandia ustaliła niezgodny z prawem system opodatkowania z amerykańskim gigantem Apple, pozwalając aby dwa oddziały firmy płaciły mniejsze podatki argumentując to kwestiami związanymi z zatrudnieniem. (jr)

*Podwójna irlandzka - umożliwia firmom zmniejszenie ilości płaconych podatków. W Irlandii funkcjonuje system, zgodnie z którym firmy podlegają opodatkowaniu w tym kraju, w którym mają siedzibę, a nie w tym, w którym są zarejestrowane. Dzięki temu firmy zarejestrowane w Irlandii, a mające siedzibę w innym kraju odprowadzają podatek tylko w tym drugim.

Procedura zakładania spółki na Cyprze

Źródło: Euractiv.pl - KLIK

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...