Międzynarodowe przetargi UNIDO dla polskich firm

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
rozwiń więcej
Międzynarodowe przetargi UNIDO mogą być szansą dla polskich firm. / Fotolia
UNIDO opiera swoją politykę na tworzeniu konkurencyjności i silnej gospodarki. Międzynarodowe przetargi UNIDO mogą być szansą dla polskich firm.

UNIDO jest wyspecjalizowana jednostką przy ONZ, pełna nazwa to: Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego. Siedzibą główną jest Wiedeń, lecz przedstawicielstwa znajdują się w kilkunastu kolejnych krajach. Celem tej organizacji jest wprowadzenie współpracy i wymiany międzynarodowej na skalę globalną. Poprzez działalność ekspercką oraz marketingową i rozwojową jednostka wprowadza inwestorów zagranicznych. Narzędzia z których korzysta UNIDO opierają się na promocji inwestycji i technologii. Program jest kierowany do krajów w okresie transformacji i zmian.

Cele i założenia

UNIDO opiera swoją politykę na tworzeniu konkurencyjności i silnej gospodarki. Zrównoważony rozwój oparty  na ekologii i wzmocnieniu wzrostu gospodarczego jest priorytetem. Wprowadzanie tego programu wymaga wprowadzania nowych pro ekologicznych technologii  i nowoczesnych urządzeń. Promocja i rozpowszechnienie rozwiązań technicznych opiera się na eksperckiej wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii, zarządzania produkcją i marketingu. Zmiany w procesach produkcji pozwalają na ekspansje rynkową. Efekty zmian dotyczą zarówno  producentów, współpracowników jak i klientów. Ekspansja firm, rozbudowa rynku oraz rozwój relacji biznesowych w skali międzynarodowej to kolejne zalety programu.

Polecamy: Jak firma może dochodzić roszczeń za granicą?

Polska wobec UNIDO

Polska współpracuje z tą jednostką  ONZ od początku jej działalności (25 lat).  RP jest zaangażowana w działalność programową  i zarządzanie tą organizacją. Uczestnictwo w pracy UNIDO pozwala na wprowadzenie w kraju dostępu do przetargów międzynarodowych organizowanych tę jednostkę. Firmy krajowe mają pozycję uprzywilejowaną.

Zamówienia UNIDO w ciągu roku ocenia się na 60 mln euro. Większość jest kierowana na realizacje programów, część dotyczy zamówień dla biur organizacji. Dziedziny, których dotyczą projekty dotyczą zarządzania i modernizacji przemysłu oraz promowania działalności firm. Programy opierają się założeniach czystej technologii, konkurencyjności firm i gospodarki oraz inwestycjach.

Polecamy: Utrudnianie dostępu do rynku jako czyn nieuczciwej konkurencji

Oferty UNIDO              

Zamówienia UNIDO opierają się na kilku procedurach: porównanie ofert – dla mniejszych projektów oraz przetargu: wyznaczone towary i usługi. Trzecią formą jest zapytanie ofertowe, w większości dotyczy zakupu usług eksperckich. Kwalifikacja opiera się na ocenie doświadczenia, zakresu kompetencji oraz działań finansowych i organizacyjnych. Dokładne dane oraz oferty przetargowe są dostępne na stronie UNIDO. Aby zgłosić firmę trzeba dokonać rejestracji na stronach ONZ, oferty są oceniane przez UNIDO.

Polecamy: serwis Zamówienia publiczne

Dane:

www.unido.org/index.php

www.mg.gov.pl/node

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...