Jakie problemy mogą pojawić się podczas operacji finansowych w Czechach

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze
rozwiń więcej
Jakie problemy mogą pojawić się podczas operacji finansowych w Czechach
Jeżeli prowadzisz firmę i zależy Ci na rozszerzeniu działalności na kraj naszych południowych sąsiadów, powinieneś zapoznać się z nietypowymi rozwiązaniami stosowanymi w bankowości.

Elementy zlecenia płatniczego

Zlecenie płatnicze w krajowym obrocie płatniczym musi zawierać: konto bankowe płatnika, konto bankowe odbiorcy, kwotę płatności w walucie czeskiej, podpis lub podpis elektroniczny podmiotu składającego dyspozycję. Ponadto powinno zawierać tzw. „konstantní symbol” (symbol stały) - numer określający rodzaj płatności. Pozostałymi elementami zlecenia płatniczego jest data płatności, oraz tzw. „variabilní symbol” (symbol zmienny) – dane identyfikujące realizowaną płatność.

Elementy w obrocie transgranicznym

Są to w szczególności: numer rachunku odbiorcy w formacie IBAN, kod banku odbiorcy w formacie BIC, kraj odbiorcy, waluta, kwota opłaty (BEN, OUR, SHA), sposób realizacji, tytuł płatności. Przy realizacji płatności transgranicznej lub standardowej płatności zagranicznej, warto zwrócić się z prośbą o szczegółowe informacje do osobistego doradcy bankowego.

Polecamy: Jak założyć firmę w Czechach - spółka komandytowa

„Dane bankowe” (bankovní spojení)

W krajowym obrocie płatniczym termin ten oznacza numer rachunku, kod identyfikacyjny banku, ewentualnie czterocyfrowy znak liczbowy.

Płatność transgraniczna

Jest to płatność w walucie EUR w kwocie maksymalnie do 50.000 EUR realizowana w ramach krajów UE z numerem konta IBAN i kodem banku BIC (międzynarodowy kod identyfikacyjny banku).

Warunkiem płatności jest rozliczenie opłat w formie tzw. SHA (podanej bezpośrednio w zleceniu; oznacza to, że opłaty za przelew reguluje płatnik i odbiorca w swoim banku).

Jeżeli chodzi o przelew środków pieniężnych do wysokości 50.000 EUR, spór pomiędzy klientem i bankiem rozpatruje arbiter finansowy.Aktualny wykaz banków działających na terytorium Republik Czeskiej znajduje się na stronie internetowej Narodowego Banku Czeskiego www.cnb.cz

Polecamy: Jak podjąć działalność w Czechach

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...