Jak przedsiębiorca może zatrudnić pracowników w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
rozwiń więcej
Jak przedsiębiorca może zatrudnić pracowników w Rosji

Zatrudnienie pracowników spośród obywateli Federacji Rosyjskiej w rosyjskich spółkach z kapitałem zagranicznym odbywa się zgodnie z przepisami tamtejszego kodeksu pracy. Zasady te cechują się złożoną strukturą. Jakie rozwiazania wprowadzają?

Zatrudnienie nowego pracownika związane jest z dostarczeniem przez niego dokumentów przewidzianych art. 65 Kodeksu Pracy Federacji Rosyjskiej, sporządzeniem i podpisaniem przez strony umowy o pracę oraz innych dokumentów (art. 68 Kodeksu Pracy FR), sporządzeniem wpisu do Książeczki Pracy (art. 66 Kodeksu Pracy FR).

Podstawą przyjęcia do pracy na stanowisko kierownicze jest protokół (uchwała) wspólników lub akcjonariuszy danej spółki w sprawie mianowania na stanowisko kierownicze (członkowie zarządu, dyrektor generalny). Polecenie (tzw. Prikaz) w sprawie mianowania nie jest wymagane, ponieważ pracownik mianowany jest na stanowisko przez właściciela firmy.

Gdy wszystkie etapy rozmów zostaną zakończone i spółka zatrudnia danego kandydata, zwykle w pierwszym dniu pracy, pracownik wydziału kadr prosi go o przyniesienie niezbędnych dokumentów w celu podpisania umowy o pracę i uzupełnienia teczki kadrowej.

Wykaz tych dokumentów został określony w art. 65 Kodeksu Pracy Federacji Rosyjskiej:

- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- „Książeczka Pracy” za wyjątkiem przypadków, gdy pracownik po raz pierwszy zawiera umowę o pracę lub zostaje zatrudniony na zasadzie łączenia stanowisk;
- świadectwo Państwowego Ubezpieczenia Emerytalnego;
- dokumenty związane ze służbą wojskową — dot. osób będących w rezerwie i podlegających powołaniu do wojska;
- dokument stwierdzający wykształcenie, kwalifikacje lub zdobyte umiejętności specjalistyczne — w przypadku przyjęcia do pracy, gdzie wymagane są umiejętności specjalistyczne lub przygotowanie specjalistyczne.

Polecamy: Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskimi

Pracodawca nie może żądać od pracownika żadnych innych dokumentów, poza tymi, które określone zostały przepisami prawa rosyjskiego. Punkt 3 wspomnianego powyżej artykułu bezpośrednio zabrania żądania od osoby przyjmowanej do pracy jakichkolwiek innych dokumentów poza przewidzianymi w tym artykule. Rozumie się samo przez się, że pracodawca nie może odmówić zatrudnienia z powodu nieprzedłożenia przez kandydata dodatkowych dokumentów. Byłoby to bezpośrednim naruszeniem przepisów prawa pracy, a jeżeli kandydat wystąpiłby w tej sprawie na drogę sądową, pracodawca musiałby nie tylko przyjąć go do pracy, ale jeszcze wypłacić odszkodowanie, za czas, jaki kandydat zmuszony był pozostawać bez pracy.

Przed zatrudnieniem obywatela Rosji na stanowisku kierowniczym (członek zarządu, dyrektor generalny), radzę dokonać sprawdzenia czy osoba taka nie jest rejestrowana przez główny urząd spraw wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, jako osoba pozbawiona prawa do zajmowania funkcji kierowniczych w organach podmiotów gospodarczych. Od dnia 1 kwietnia 2007 roku w Rosji funkcjonuje ogólnofederalny rejestr osób zdyskwalifikowanych (Общефедеральный Реестр Дисквалифицированных Лиц Гувд), do którego można zwrócić się o opinię, czy kandydat do zatrudnienia na stanowisko kierownicze nie został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony prawa zajmowania takiego stanowiska.

W celu uzyskania informacji osoby fizyczne mogą się zgłosić do dowolnego komisariatu milicji, zaś osoby prawne do Centrum Informacyjnego ГУВД, właściwego dla miejsca rejestracji osoby prawnej.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...