Na czym polega licencjonowanie w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
rozwiń więcej
Na czym polega licencjonowanie w Rosji
Uczestnicy zagranicznego obrotu handlowego z Rosja muszą w określonych przypadkach uzyskać licencję. Kiedy trzeba o nią wystąpić? Jaki organ jest właściwy w tej sprawie? Przeczytaj.

Licencja jest wydawana uczestnikom handlu zagranicznego przez terytorialne pododdziały Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego FR na ich wniosek. Za rozpatrzenie wniosku o licencję, wydanie licencji i sporządzenie dokumentu pobierana jest państwowa opłata celna.

Polecamy: serwis Firma za granicą

Licencji wymagają następujące towary:

• substancje radioaktywne (wydawana przez Federalną Agencję ds. Energii Atomowej);
• materiały wybuchowe i pirotechniczne (wydawana przez Federalną Agencję Przemysłu);
• narkotyki, substancje psychotropowe, substancje trujące (wydawana przez Federalną Służbę ds. Nadzoru w sferze Ochrony Zdrowia i Rozwoju Społecznego);
• mięso drobiowe;
• mrożone mięso wołowe;
• świeże lub chłodzone mięso wołowe;
• wieprzowina;
• środki ochrony informacji (wydawana przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa);
• lekarstwa i substancje farmaceutyczne, używane w celach medycznych (wydawana przez Federalną Służbę ds. Nadzoru w sferze Ochrony Zdrowia i Rozwoju Społecznego);
• lekarstwa stosowane w weterynarii (wydawana przez Federalną Służbę ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego);
• substancje niszczące ozon (wydawana przez Federalną Służbę ds. Nadzoru Ekologicznego, Technologicznego i Atomowego);
• niebezpieczne odpady (Konwencja Bazylejska, licencję wydaje Federalna Służba ds. Nadzoru Ekologicznego, Technologicznego i Atomowego);
• chemiczne środki ochrony roślin (wydawana przez Ministerstwo Rolnictwa FR);
• spirytus etylowy;
• wódka;
• mocne napoje alkoholowe (o zawartości alkoholu powyżej 28%);
• dywany i wykładziny pochodzące z UE;
• ryby z rodziny jesiotrowych i produkty z nich, włączając kawior (wydawana przez Federalną Służbę ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego);
• specjalne urządzenia techniczne, przeznaczone do tajnego zdobywania informacji (wydawana przez FSB);
formularze chronionych przed falsyfikacją wyrobów poligraficznych, w tym formularze papierów wartościowych (wydawana przez Federalną Służbę Podatkową).

Polecamy: Na czym polega międzynarodowy tranzyt celny

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...