Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
rozwiń więcej
Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie
Wraz z początkiem 2009 roku w Rosji wprowadzono nowe stawki akcyzowe na wybrane towary i objęto nią nawet wywóz mleka. Na co zwracać szczególną uwagę podczas działalności importowo-eksportowej w Rosji w odniesieniu do akcyzy? Przeczytaj.

Akcyza pobierana jest z takich towarów jak: wino, piwo, spirytus, tytoń, samochody osobowe i paliwo.

Wysokość akcyzy może być ustalana bądź w postaci absolutnej sumy za jednostkę towaru (specyficzna lub „twarda” stawka podatkowa), bądź w formie procentu od wartości celnej towaru lub stawki mieszanej,
kombinowanej.

Towary akcyzowe to:
1) spirytus etylowy pozyskiwany ze wszystkich surowców poza spirytusem koniakowym;
2) produkty zwierające spirytus (roztwory, emulsje i inne produkty w formie płynnej) o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 9%;
3) produkcja alkoholowa (spirytus pitny, wódka, likiery, koniak, wino i inne alkohole spożywcze o objętościowej mocy spirytusu etylowego ponad 1,5%, za wyjątkiem produktów do wyrobu wina);
4) piwo;
5) produkty tytoniowe;
6) samochody osobowe i motocykle o mocy silnika ponad 112,5 kW (150 KM);
7) benzyna samochodowa;
8) olej napędowy — diesel;
9) oleje samochodowe do silników diesel i (lub) benzynowych;
10) benzyna ekstrakcyjna.

Polecamy: Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

Od początku 2009 roku wprowadzone zostały są nowe stawki akcyzy na towary sprowadzane do Rosji. Zmianie uległy stawki akcyzy na piwo, towary tytoniowe, samochody i paliwo (art. 193 Kodeksu Podatkowego FR — nowa redakcja).

Władimir Putin obiecuje, że opłaty z tytułu akcyzy w roku 2010 zmniejszą się w stosunku do roku 2009 o pół procenta. Średnia wysokość akcyzy w roku 2008 wyniosła 11,5%, w roku 2009–10,6%, oczekiwana średnia stawka akcyzy w roku 2010 to 10,15%. Jeszcze pod koniec 2009 roku, rząd rosyjski zapowiedział stopniowe zmniejszanie stawek celnych i wprowadzenie określonych zmian w przepisach celnych, co ma pozwolić ułatwić i skrócić proces odpraw celnych i zreformować obwiązujące przepisy celne. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów korekcie w 2010 roku poddane zostaną przede wszystkim stawki akcyzy na towary, na które obecnie nałożone są najwyższe stawki.

W 2009 roku, w celu ochrony rosyjskich producentów, wprowadzone zostały nowe, wyższe stawki akcyzy na takie towary jak: wieprzowina, drób i cukier. Trzykrotnie podwyższona została stawka akcyzy na wwóz mleka i produktów mlecznych, w tym produktów mlecznych dla dzieci; dwukrotnie wzrosła akcyza na import ryżu.

Oprócz tego zwiększona została akcyza na import samochodów, skuterów śnieżnych, ciekłokrystalicznych i plazmowych telewizorów, a także produktów futrzarskich. Zmniejszenie średniej wartości akcyzy w 2009 roku w porównaniu z rokiem 2008 spowodowane został przede wszystkim zmianą akcyzy na import samolotów pasażerskich — „biznes jetów” (mieszczących na pokładzie do 19 osób); drzewa egzotycznego, półproduktów i materiałów do produkcji okularów i sztućców — w 2009 roku towary te objęte zostały zerową stawką akcyzy. W 2010 roku omawiana są przez rząd federalny zmiany stawki akcyzy na samochody osobowe — z obecnych 30% do poziomu 25%.

Polecamy: Jak funkcjonuje system taryfowy w Rosji

Przeciwko takiemu rozwiązaniu występuje szef MINPROMTORG (Ministerstwo Przemysłu i Handlu) — Viktor Christenko, który podkreśla, że biorąc pod uwagę potrzebę wsparcia i ochrony przemysłu rosyjskiego, stawki akcyzy na import samochodów osobowych powinny zostać na zmienionym poziomie do 2015–2016 roku.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...