Jak przebiega likwidacja osoby prawnej w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
rozwiń więcej
Jak przebiega likwidacja osoby prawnej w Rosji / inforCMS
Jeżeli Twój biznes w Rosji nie powiódł się lub z innych przyczyn podjąłeś decyzje o przeprowadzeniu likwidacji, musisz wiedzieć jak powinna ona przebiegać. Do kogo się zgłosić i jakie formalności należy dopełnić? Przeczytaj.

Porządek likwidacji osoby prawnej określony został w kodeksie cywilnym Federacji Rosyjskiej (art. 61–64). Pierwszy etap likwidacji — przyjęcie odpowiedniej uchwały przez wspólników spółki lub właściwy organ upoważniony zgodnie z dokumentami założycielskimi spółki. Głównymi przyczynami likwidacji jest zakończenie okresu, na jaki spółka została zawiązana i w jakim miała wykonywać swoje zadania lub osiągnięcie przez podmiot celu, w jakim spółka została powołana. Innymi przyczynami likwidacji jest na przykład: orzeczenie sądu w związku z naruszeniem przez spółkę obowiązującego prawa lub wykonywanie przez nią działalności gospodarczej bez odpowiedniego zezwolenia lub licencji. Decyzję o likwidacji spółki wspólnicy lub organ reprezentujący spółkę, muszą zgłosić w przeciągu trzech dni od daty jej przyjęcia do organu
rejestracyjnego. Organ rejestrujący wprowadza zmiany zgodnie z wnioskiem spółki i ogłasza rozpoczęcie procesu jej likwidacji.

Wybór członków komisji likwidacyjnej, plan likwidacji i terminy, spółka ustala z urzędnikami organu rejestrującego. W okresie likwidacji osoba prawna dalej prowadzi działalność, ale organem upoważnionym do jej reprezentacji jest komisja likwidacyjna. Skład komisji likwidacyjnej wybierany jest na podstawie uchwały wspólników.

W okresie likwidacji spółka pokrywa wszystkie swoje zobowiązania i ściąga należności. W przypadku, jeżeli spółka nie ma pieniędzy na pokrycie długów, sprzedaje swój majątek i z przychodu pokrywa swoje zobowiązania. Po spłacie wierzycieli i finalizacji windykacji należności spółka przygotowuje tzw. „pośredni” bilans likwidacyjny. Bilans otwarcia likwidacji i bilans „pośredni” zatwierdzane są uchwałą wspólników spółki.
Po zakończeniu likwidacji pozostały w spółce majątek dzieli się pomiędzy wspólników proporcjonalnie do ich udziałów.

Polecamy: Jak złożyć wniosek rejestracyjny spółki z o.o. w Rosji

Podobnie jak w Polsce, rosyjskie prawo dzieli wierzycieli na kilka kategorii:
- do pierwszej grupy zaliczamy odpowiedzialność z tytułu wypadków, odpowiedzialności cywilnej spółki;
- do drugiej pracowników;
- do trzeciej zaliczamy zobowiązania zabezpieczone hipotekom i innymi ograniczonymi prawami rzeczowymi;
- do czwartej należy budżet państwa i fundusze pozabudżetowe;
- do piątej pozostali wierzyciele.

W przypadku, jeżeli w wyniku likwidacji zobowiązania spółki przekraczają możliwości ich spłaty, wypłaty wierzycielom następują proporcjonalnie, przy założeniu kolejności określonej powyżej.

Dla rejestracji państwowej w związku z likwidacją osoby prawnej do organu rejestrującego należy dostarczyć następujące dokumenty:
- podpisane przez zgłaszającego podanie o państwowej rejestracji na formularzu P16001, zatwierdzonym przez Rząd Federacji Rosyjskiej. W podaniu stwierdza się, że proces likwidacji prowadzony był zgodnie z przepisami prawa, że rozliczenia z jej wierzycielami są zakończone i problemy likwidacji osoby prawnej są uzgodnione z odpowiednimi organami państwowymi i (lub) organami municypalnymi w ustalonych przez prawo federalne przypadkach;
- zawiadomienie o przyjęciu uchwały o likwidacji osoby prawnej na formularzu P15001;
- zawiadomienie o fakcie powołania komisji likwidacyjnej - formularz P15002;
- zawiadomienie o sporządzeniu tzw. pośredniego bilansu likwidującego - formularz P15003;
- dokument o uiszczeniu opłaty skarbowej.

Przy likwidacji osoby prawnej w przypadku zastosowania procedury bankructwa
do organu rejestrującego przedstawia się:
- ustalenie sądu arbitrażowego o zakończeniu procedury konkursowej;
- dokument o uiszczeniu opłaty państwowej.

Polecamy: Adres i pieczęć firmy w Rosji - porada

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...