Czym są obowiązkowe członkostwa

WPHI Konsulatu Generalnego RP w Kolonii
rozwiń więcej
Czym są obowiązkowe członkostwa

Rozpoczynając działalność w Niemczech musisz pamiętać o pewnych charakterystycznych rozwiązaniach funkcjonujących na podstawie tamtejszego prawa krajowego. Przykładem jest tzw. obowiązkowe członkostwo.

Izba przemysłowo-handlowa (Industrie- und Handelskammer)

Przedsiębiorstwa wprowadzone do rejestru gospodarczego stają się automatycznie członkami właściwej dla siedziby przedsiębiorstwa izby przemysłowo-handlowej (lub izby rzemieślniczej w przypadku wykonywania rzemiosła). Urząd ds. gospodarczych informuje automatycznie właściwą izbę przemysłowo-handlową o wprowadzeniu do rejestru gospodarczego konkretnego podmiotu, a izba zwraca się już we własnym zakresie do konkretnego przedsiębiorcy. Składki członkowskie w izbie są obliczane według wysokości płaconego podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer). Małe przedsiębiorstwa są zwolnione ze składek, jeżeli nie są wpisane do sądowego rejestru handlowego (Handelsregister), a ich roczny zysk nie przekracza sumy 5.200,- EUR.

Izba rzemieślnicza (Handwerkskammer)

W przypadku działalności rzemieślniczej istnieje obowiązek członkostwa w odpowiedniej izbie rzemieślniczej. W tym przypadku podmioty prowadzące działalność rzemieślniczą są zwolnione z obowiązkowego członkostwa w izbie handlowej.

W tzw. zakładach mieszanych (prowadzących działalność rzemieślniczą oraz inną np. handlową) o przynależności do odpowiedniej izby decyduje kryterium prowadzenia podstawowej (najważniejszej) działalności. Zalecane jest omówienie ewentualnych niejasności dotyczących obowiązku członkostwa z danymi izbami.

Składki członkowskie w izbie rzemieślniczej obliczane są również według wysokości obrotów. Małe przedsiębiorstwa mają możliwość zwolnienia ze składek.

Inne organizacje branżowe

Przedstawiciele wolnych zawodów są zwolnieni z obowiązku członkostwa zarówno w izbie handlowej, jak i w izbie rzemieślniczej. Natomiast przedstawiciele tzw. zawodów zrzeszonych w izbach są zobowiązani do wstąpienia do odpowiedniej izby (np. izba adwokacka).

Branżowe towarzystwo ubezpieczeniowe (Berufsgenossenschaft)

Branżowe towarzystwa ubezpieczeniowe są podmiotami odpowiedzialnymi za ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy. Dla przedsiębiorstw zatrudniających pracowników istnieje obowiązek członkostwa w branżowym towarzystwie ubezpieczeniowym (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung). Pełna nazwa tych podmiotów, to branżowe towarzystwa ubezpieczeniowe ds. ustawowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy.

Porównaj: Jak założyć własną firmę w Polsce

Wynika to z faktu, że ustawowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy jest podstawowym zabezpieczeniem pracodawcy w przypadku ponoszenia przez niego odpowiedzialności cywilnej. Z tego obowiązku zwolnione są osoby wykonujące samodzielną działalność gospodarczą.

Po dokonaniu przez osobę zainteresowaną rejestracji działalności gospodarczej urząd ds. gospodarczych informuje automatycznie właściwe ze względu na adres firmy branżowe towarzystwo ubezpieczeniowe. Jednakże byłoby wskazane poinformowanie we własnym zakresie o rejestracji działalności taką instytucję lub organizację nadrzędną, tj. Związek Krajowy Branżowych Towarzystw Ubezpieczeniowych (Landesverband fur Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung).

Kontakt z branżowym towarzystwem ubezpieczeniowym jest jednak niezbędny w przypadku, gdy taka instytucja nie skontaktowała się sama z przedsiębiorcą w krótkim okresie od zameldowania przedsiębiorstwa w urzędzie gospodarczym.

To samo dotyczy przypadku zatrudnienia jednego lub więcej pracowników w późniejszym okresie, tj. gdy przedsiębiorstwo już działa.

Członkostwo w odpowiednich izbach łączy się wprawdzie z obowiązkiem płacenia składek, ale daje w zamian wiele korzyści. W szczególności należy wymienić szeroką ofertę informacyjną i doradczą, np. doradztwo przy założeniu działalności, doradztwo w sprawach pozyskania dotacji itp. Lista właściwych instytucji wraz z danymi teleadresowymi znajduje się na stronie internetowej: www.deutsche-rentenversicherung-bund.de

Zobacz także: serwis Fundusze Unijne

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...