Jak zarejestrować firmę w Niemczech

WPHI Konsulatu Generalnego RP w Kolonii
rozwiń więcej
Jak zarejestrować firmę w Niemczech
Często można spotkać się z opinią, że prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech nie jest skomplikowane od strony prawnej. Jak założyć firmę w kraju naszych zachodnich sąsiadów i jakich formalności się spodziewać? Przeczytaj.

Co z prawem pobytu

Obywatele polscy zamierzający osiedlić się w Niemczech w celu wykonywania samodzielnej działalności zarobkowej mają zasadniczo prawo do wjazdu i pobytu w tym kraju. Uzyskanie odpowiedniego zezwolenia nie jest konieczne.

We właściwym urzędzie do spraw cudzoziemców (Auslanderamt) należy jednak złożyć wniosek o wydanie tzw. zaświadczenia o prawie do swobodnego przesiedlania się (Freizugigkeitsbescheinigung). W celu złożenia wniosku o wydanie tego zaświadczenia konieczne jest przedłożenie paszportu lub dowodu osobistego, jak również złożenie na odpowiednim formularzu zgłoszenia pobytu (Aufenthaltsanzeige).

O ile wnioskodawca jest już w posiadaniu zgłoszenia działalności gospodarczej (Gewerbeanmeldung), powinno ono zostać załączone do zgłoszenia pobytu.

Adres zamieszkania w Niemczech powinien zostać zgłoszony do właściwego urzędu meldunkowego (Einwohnermeldeamt).

W zależności od stosowanego trybu administracyjnego danego urzędu wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do swobodnego przesiedlania się można złożyć jednocześnie z dokonaniem meldunku zamieszkania. Tym samym, w trakcie dokonywania meldunku adresu zamieszkania osoba zainteresowana powinna zasięgnąć informacji, czy ww. wniosek o wydanie tego zaświadczenia może zostać złożony jednocześnie z meldunkiem adresu.

Niezbędne formularze wydają właściwe urzędy (urząd meldunkowy, urząd ds. cudzoziemców). Formularze można również pobrać ze stron internetowych administracji miejskiej. Zasadniczo zaleca się omówić wszelkie wątpliwości z pracownikami danego urzędu. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych opóźnień lub komplikacji.

Rejestracja (Gewerbeanmeldung)

Każdy prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do zgłoszenia tej działalności przed jej uruchomieniem we właściwym rejestrze gospodarczym (Gewerberegister). Zgłoszone zostać muszą także późniejsze zmiany adresu lub przedmiotu działalności, jak i jej zakończenie. Nie dotyczy to przedstawicieli wolnych zawodów (np. architekci, lekarze, doradcy podatkowi, artyści, itp.), ponieważ w świetle prawa nie prowadzą oni działalności gospodarczej.

Porównaj: Jak założyć własną firmę w Polsce

Zgłoszenie

Rejestracja działalności gospodarczej może zostać dokonana drogą pocztową jak i osobiście w danym urzędzie ds. gospodarczych (Gewerbeamt). Także tutaj zaleca się omówienie niejasności we właściwym urzędzie. Stosowne formularze są dostępne w tychże urzędach lub też mogą zostać pobrane z ich stron internetowych.

Do zgłoszenia działalności gospodarczej powinny zostać załączone następujące dokumenty:
- kopia dowodu osobistego (obustronna) lub paszportu; w przypadku legitymowania się paszportem konieczne jest przedłożenie aktualnego zaświadczenia meldunkowego;
- w przypadku rzemieślników lub osób wykonujących działalność zbliżoną do rzemiosła: potwierdzenie niemieckiej izby rzemieślniczej o dokonanym zgłoszeniu działalności rzemieślniczej;
- w przypadku działalności wymagającej dodatkowych zezwoleń: kopia odpowiedniego zezwolenia lub koncesji odpowiedniego urzędu w Niemczech, jak np. w przypadku działalności gastronomicznej lub handlowej.

Zobacz także: serwis Fundusze Unijne

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...