Mała ustawa o innowacyjności - zmiany od 2017 roku

Dominika Sułecka
rozwiń więcej
Mała ustawa o innowacyjności - zmiany od 2017 roku
W dniu 23 listopada 2016 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał pierwszą z ustaw mających na celu poprawę innowacyjności polskiej gospodarki, tzw. małą ustawę innowacyjną. Zmiany zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2017 r. Nowe rozwiązania mają służyć podniesieniu poziomu innowacyjności w Polsce, poprawie funkcjonowania polskiej gospodarki oraz nauki.

Jakie zmiany zaproponował resort nauki i szkolnictwa wyższego?

Polska obecnie jest zaliczana do grupy krajów o średnim stopniu innowacyjności, jednak tak naprawdę dystans dzielący nas od krajów będących na czele stawki jest bardzo duży, zmiany mają na celu jego zmniejszeni m.in. poprzez wprowadzenie systemu instrumentów premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej, w szczególności ulg podatkowych, ustabilizowaniu finansowania komercjalizacji wyników badań naukowych czy ułatwień proceduralnych.

Wśród najważniejszych propozycji ustawodawczych, znalazły się m.in.:  

  • Zniesienie opodatkowania podatkiem dochodowym od własności intelektualnej wnoszonej do spółki – fakt, że akcje spółki otrzymane za wkład w postaci własności intelektualnej nie podlegają opodatkowaniu to nie nowość, jednak nowe przepisy przewidują zastosowanie tego mechanizmu na stałe.
  • Wydłużenie z 3 do 6 lat możliwości odliczenia kosztów na działalność Badawczą i Rozwojową (dalej: „B+R”) – jest to rozwiązanie bardzo korzystne, bowiem podatnik, który w jednym roku wyda na działalność B+R, ale równocześnie poniesie stratę lub jego dochód będzie niższy niż wydatki i odliczenie nie będzie mu przysługiwało, będzie miał możliwość jego wydłużenia aż o sześć lat.
  • Zwrot gotówkowy dla nowopowstałych przedsiębiorstw – ten mechanizm stanowi alternatywę, dla wyżej wymienionego  wydłużenia okresu rozliczenia, a polega na tym, że przedsiębiorca, który w danym roku poniósł wydatki na działalność B+R, ale jego działalność nie przyniosła zysku, może starać się o zwrot gotówkowy, przypuszczalnego, ale niewykorzystanego odliczenia.
  • Ustabilizowanie finansowania działań związanych z komercjalizacją wyników badań  naukowych i prac rozwojowych  – obowiązkiem jednostek naukowych będzie przeznaczenie 2% środków pochodzących z dotacji na utrzymanie potencjału badawczego, na finansowanie działań związanych z komercjalizacją wyników badań naukowych oraz prac rozwojowych.
  • Modyfikacja procedury „uwłaszczenia naukowców” – polegającej na umożliwieniu dysponowania prawami własności intelektualnej w celach komercyjnych bezpośrednio tym, którzy są tejże własności twórcami - do tej pory procedura uwłaszczeniowa (regulująca zasady nabywania przez naukowców praw do wyników swoich badań) była bardzo biurokratyczna, a zainteresowanie nią samych naukowców rzadkie.
  • Uelastycznienie zasad dysponowania przez państwowe osoby prawne posiadaną infrastrukturą w tym badawczą – podmioty takie jak uczelnie, instytuty badawcze będą mogły zawierać krótkie (do 90 dni), umowy najmu i dzierżawy mienia bez zgody Ministra Skarbu Państwa.

Jak podkreśla resort nauki i szkolnictwa wyższego, zmiany w zakresie ulg podatkowych są dopasowane do możliwości przyszłorocznego budżetu i stopniowo będą zwiększane. Ministerstwo uważa, że powyższe oraz przyszłe zmiany będą zachętą dla przedsiębiorców oraz naukowców do podejmowania działalności mającej na celu prowadzenie, wdrażanie oraz komercjalizację badań nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Na to czy zmiany przyniosą pożądane skutki będzie trzeba jeszcze na pewno poczekać. Jednak ze względu na fakt iż wzrost gospodarczy kraju jest uzależniony od innowacyjności rynku i nowych technologii, próba podjęta przez ustawodawcę wydaje się konieczna i należy ocenić ją pozytywnie. Dopiero praktyka pokaże czy taki kierunek zmian przynosi zamierzone efekty czy jednak należy jeszcze go udoskonalić.

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...