Usługi płatnicze w Polsce

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
rozwiń więcej
usługi płatnicze w Polsce / Fotolia
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie usługami płatniczymi online oraz usługami płatniczymi na rynku międzynarodowym. Dla wielu firm najważniejszym kryterium wyboru firmy pośredniczącej jest pewność wpłaty, niskie ryzyko oraz łatwość realizacji. Firmy działające na rynku międzynarodowym lub krajowym szukają również rozwiązań płatniczych oraz systemu gwarancji czy ubezpieczania. Dla handlu ważne są możliwości kredytowania, leasingu, przesunięcia spłat.

Niezbędne jest wprowadzenie gwarancji wpłaty, dostawy oraz możliwości opłat celnych, podatkowych i pośrednictwa. Ministerstwo Finansów od kilku lat współpracuje z UE i innymi instytucjami dla rozszerzenia usług płatniczych na rynku europejskim. Zgodnie z planem rozpowszechniane będą płatności online, sieć pośrednictwa oraz ilość zaangażowanych instytucji. Poprzez współpracę europejska będą wprowadzane programy wsparcia, gwarancji dla rynku płatniczego.

W I kwartale 2014 zrealizowano 8,7 mln przekazów pieniężnych o wartości 1,4 mld pln. Średnia wartość dla 2013-2014 to 1, 44 mld pln na kwartał. Średnia ilości przekazów to 9,2 mln na kwartał. Średnia wartość przekazu płatniczego to 158,7 pln. Poziom zabezpieczeń na rynku szacuje się na 6,6%. Zgodnie z badaniami Komisji Nadzoru Finansowego 77,8% biur usług płatniczych w 2014 roku spełniło wymagania i normy KMF.  Komisja bada biura usług płatniczych pod względem terminowości realizacji przekazów, wprowadzonych gwarancji dla klientów oraz zakresu, przychodu z działalności. Tylko 6% biur płatniczych w I kwartale 2014 roku rozszerzyło działalność na cały kraj.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W ostatnich latach 2011-2014 widać wzrost okresu spłaty dla większości sektorów gospodarki (RTV, AGD, farmacja, materiały budowlane oraz opakowania) o średnio 5-7% rocznie. Sektory te uzyskują znaczny stopień wzrostu na rynku krajowym i międzynarodowym. Spadek okresu spłaty należności szacuje się w logistyce, transporcie – o 15-17% (2011-2014). O około 20%  spadł okres spłaty dla FMCG w ostatnich czterech latach.

Wartość należności niespłaconych w 2013-2014 wzrósł o 51% w transporcie, logistyce oraz AGD, RTV. W sektorze farmacji wzrost szacuje się na 30%, w sektorze opakowań o 5-6%. Spadek okresu spłaty widać w sektorze FMCG (4%).

Banki międzynarodowe od wielu lat angażują się w rozwój handlu międzynarodowego, głównie poprzez system gwarancji, dostawy oraz rozliczeń okresowych. Znacznie rozwinął się rynek online dla banków – przelewy, opłaty abonamentowe, szybkie przelewy, e-karta, przelewy kartowe. Perspektywy rozwoju i rozpowszechniania tych rozwiązań są wysokie. Dotyczy to firm o szerokim zasięgu działania oraz firm pośredniczących. Banki są wysoko oceniane przez firmy w zakresie niskiego ryzyka pieniądza i płatności oraz gwarancji realizacji umowy. Banki są najważniejsze dla rynku kredytowego, ratalnego czy leasingowego. Ważną rolę spełnia MF oraz inne instytucje europejskie. Wsparcie rządu i instytucji jest ukierunkowane na rozbudowę systemu płatniczego. Ważne jest wprowadzenie gwarancji, zabezpieczeń oraz obniżenia ryzyka i kosztów. System płatniczy musi być kontrolowany i ustandaryzowany. Dla rozwoju rynku ważne jest wprowadzenie regulacji i pewność działalności.  

Wybór formy działalności

Obok banków działają organizacje płatnicze – payU, paypal o zasięgu międzynarodowym. Poprzez szeroka współprace na bankami uzyskuje wysoką dynamikę wzrostu i rozpowszechniania. Ważne są gwarancje wpłaty, realizacji zamówienia oraz przesył dokumentów.

Dla rynku firm ważne są firmy logistyczne, transportowe oferujące usługi płatnicze. Rozszerzenia pośrednictwa w Polsce i na rynku międzynarodowym jest celem, strategią dla logistyki, transportu i magazynowania. Niezbędna jest rozbudowa współpracy z bankami, instytucjami płatniczymi.

Wybór formy opodatkowania dochodów

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...