Wiara w koniec kryzysu

Irina Nowochatko
rozwiń więcej
Wiara w koniec kryzysu
Wyniki firm za mijający rok przedstawiają się dużo gorzej od prognozowanych przez biznesmenów rok temu. Mimo to polscy przedsiębiorcy wierzą, że kryzys mają już za sobą i z optymizmem patrzą w przyszłość.

Mimo odczuwanych skutków panującego wciąż kryzysu i niepewności wyjścia z niego przez wiodące gospodarki światowe oczekiwania na 2010 rok zostały tylko częściowo obniżone, a przedsiębiorcy z optymizmem przewidują wyniki swoich firm – wynika z badania European Economic Survey 2010, które opublikowała Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

Prawie 60 proc. badanych firm planuje zwiększyć obroty w 2010 roku wobec 12 proc. tych, którzy oczekują spadku obrotów. Na uwagę zasługuje też fakt, że w sektorze usług oczekiwania są bardziej optymistyczne niż w firmach produkcyjnych.

- O kryzysie jest głośno cały czas. Jest to temat atrakcyjny dla mediów. Nie ukrywam, że nasza branża też ucierpiała z powodu dekoniunktury, musieliśmy obniżyć ceny ofert, ale popyt na usługi cały czas jest bardzo duży – mówi Arkadiusz Słonimski, przedstawiciel branży ślubnej.

Z badania przeprowadzonego przez KIG wynika, że ponad 57 proc. polskich firm oczekuje wzrostu sprzedaży krajowej w 2010 roku, co może świadczyć o tym, że odczuwają one symptomy poprawy koniunktury w kraju.

W tym roku utrzymywał się wysoki poziom popytu konsumpcyjnego. Sektor przemysłowy odnotował więcej spadków niż wzrostów w sprzedaży krajowej, ale w sektorze usług wzrosty wciąż przeważały.

Zobacz: Jaka księgowość dla małej firmy?

Eksport motorem polskiej gospodarki

Choć eksport ucierpiał z powodu kryzysu Polacy więcej eksportowali, niż importowali. Oficjalne dane statystyczne o eksporcie mówiące, że spadał on wolniej od importu, a w III kwartale 2009 roku odnotował wzrost świadczą o dobrej kondycji krajowych eksporterów. Najbardziej popularnymi polskimi produktami na rynkach unijnych były artykuły spożywcze.

Przewidywania firm na 2010 rok są także bardzo optymistyczne. Z badania European Economic Survey 2010 wynika, że ponad 1/3 firm planuje zwiększyć sprzedaż eksportową, a niemal połowa (48 proc.) planuje utrzymać eksport na tym samym poziomie.

Kryzys „testem prawdy”

To, że przedsiębiorstwa mają najgorsze czasy już za sobą uważa także Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Podkreśla ona że z kryzysem poradziły sobie te firmy, które wykorzystały dobrą koniunkturę do rozwoju i inwestowały w zmiany poprawiające ich efektywność. Natomiast te, które także w okresie wzrostu gospodarczego nie radziły sobie, dzisiaj znajdują się w bardzo złej kondycji.

PKPP Lewiatan zaznacza, że osłabienie gospodarcze było dla przedsiębiorstw swoistym „testem prawdy”. Część firm sobie z nim nie poradziła. I musza one liczyć z tym, że opuszczą rynek, ponieważ ożywienie gospodarcze postawi im znacznie większe wymagania niż obecna dekoniunktura.

Zobacz: Jak pozyskać kapitał dzięki akcjom, udziałom lub obligacjom?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...