Ubezpiecz się od kryzysu

Kryzys stanowi jeden ze znaczących elementów skłaniających, szczególnie nowe, młode firmy do zainteresowania się ubezpieczeniem należności. / Fotolia
Rośnie liczba przedsiębiorców i firm, profilaktycznie zabezpieczających się przed skutkami kryzysu i starających się minimalizować ryzyko działalności gospodarczej. Takie wnioski płyną z analiz firmy Euler Hermes, największego w Polsce ubezpieczyciela kredytu kupieckiego. W ciągu ostatnich 6 miesięcy firma odnotowała 30% wzrost przypisu składki w stosunku do pierwszego półrocza roku 2008.

Zdarzające się coraz częściej problemy z wypłacalnością kontrahentów, widoczne między innymi w opublikowanym przez Euler Hermes raporcie o upadłościach – 290 bankructw w okresie styczeń – czerwice 2009 (wzrost blisko 50% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego) potwierdza, iż obecnie prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z coraz większym ryzykiem.

Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, iż bankructwa nie omijają już nawet dużych, dotychczas bardzo dobrze prosperujących firm. W sytuacji takiej normalnym zjawiskiem staje się bardziej restrykcyjne podejście ubezpieczycieli do zakresu oferowanych usług. „Celem Euler Hermes, nawet w ciężkich czasach, nie jest ograniczanie serwisu dostarczanego klientom, w szczególności zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Jednak by zrównoważyć ryzyko istniejące na rynku musieliśmy doprowadzić do urealnienia stawek ubezpieczenia należności. Naturalną konsekwencją wzrostu ryzyka przy niezmiennym zakresie obsługi jest wzrost składki.” – podkreśla Bogdan Wiesiołek, Dyrektor Handlowy w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes S.A.

Zobacz: Mniejsze dotacje na e-biznes

Należy dodać, iż w ostatnich latach wysokość stawek ubezpieczeniowych w Polsce była najniższa w Europie i niewspółmierna do przejmowanej przez firmy ubezpieczeniowe odpowiedzialności. „Dynamiczny wzrost składki w ubezpieczeniach kredytu kupieckiego w Polsce świadczy o tym, że firmy zauważają wyższe ryzyko prowadzenia działalności biznesowej, ale także o tym, że gotowe są więcej zainwestować w skuteczne przeciwdziałanie skutkom tego kryzysu. Nasi przedsiębiorcy są świadomi zależności między ryzykiem a ceną ubezpieczenia i akceptują to. Zdają sobie sprawę, iż dzięki ubezpieczeniu konsekwencje strat finansowych spowodowane bankructwem odbiorców są mniej dotkliwe dzięki wypłacanemu przez nas odszkodowaniu.” – dodaje Bogdan Wiesiołek.

Podczas kryzysu firmy zabezpieczające swoje należności zaczęły aktywniej korzystać z nowych funkcji ubezpieczenia, wykraczających poza funkcję ochronną. Ubezpieczyciel stał się ważnym partnerem w sprawowaniu kontroli nad kontrahentami, dostarczając cennych danych dotyczących ich sytuacji finansowej w postaci ratingu i przyznanego im limitu kredytowego. Wysokość tych wskaźników świadczy o kondycji finansowej partnera, a zatem o jego zdolności do regulowania zobowiązań płatniczych.

Zobacz: Na jakie oszczędności może liczyć firma wdrażając SaaS

Kryzys stanowi jeden ze znaczących elementów skłaniających, szczególnie nowe, młode firmy do zainteresowania się ubezpieczeniem należności. W przypadku firm, w których świadomość ubezpieczeniowa jest na wysokim poziomie, jest to stały element wieloletniej strategii zarządzania finansami, która teraz przenosi korzyści. „Urealnianie stawek w najmniejszym stopniu odczuwają „starzy” klienci firm ubezpieczeniowych. Ich ryzyko jest na bieżąco monitorowane, a zatem znane i łatwiejsze do oceny.” – podsumowuje Bogda Wiesiołek.

Źródło: Euler Hermes

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...