Poradnik przedsiębiorcy: Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt firmowy?

ShutterStock
Kredyt firmowy często umożliwia firmom rozwój przedsiębiorstwa. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na wzięcie kredytu?

Sposoby udzielania firmowych kredytów bankowych reguluje w Polsce prawo bankowe. Zgodnie z nim w umowie kredytowej powinno zostać jasno określone:

  • oznaczenie stron umowy,
  • kwota i waluta kredytu,
  • cel, na który kredyt został udzielony,
  • zasady i termin spłaty kredytu,
  • wysokość oprocentowania kredytu i warunki jego zmiany,
  • sposób zabezpieczenia spłaty kredytu,
  • zakres uprawnień banku związanych z kontrolą wykorzystania i spłaty kredytu,
  • terminy i sposób postawienia do dyspozycji kredytobiorcy środków pieniężnych,
  • wysokość prowizji, jeżeli umowa ją przewiduje,
  • warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Z punktu widzenia codziennego funkcjonowania firmy i konsekwencji, jakie niesie za sobą kredyt najważniejsze są dwa punkty: forma zabezpieczenia i koszty kredytu.

  1. Forma zabezpieczenia

W przypadku kredytów firmowych bank może oczekiwać majątkowego lub osobistego zabezpieczenia pożyczki. Wśród form majątkowych znajdują się m.in.: blokada środków na rachunku, pełnomocnictwo do rachunku bankowego, kaucja, zastaw, przewłaszczenie na zabezpieczenie, hipoteka na nieruchomości. Do osobistych form zabezpieczenia kredytu zalicza się z kolei gwarancję bankową lub ubezpieczeniową, poręczenie wekslowe, zobowiązujące poręczyciela na równi z wystawcą weksla do spłaty kredytu w ustalonych terminach płatności, poręczenie według prawa cywilnego, cesję wierzytelności, przystąpienie do długu kredytowego, pełnomocnictwo do dysponowania środkami pieniężnymi na rachunkach bankowych firmy czy weksel własny in blanco. Myśląc o kredycie firmowym warto pamiętać o tym, że oferta banków skierowana do firm cechuje się dużą elastycznością również w przypadku możliwych do zastosowania zabezpieczeń.

  1. Koszty kredytu

Ten etap niewiele różni się od kredytów indywidualnych. Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić, jakie są całościowe koszty kredytu. Składa się on również ze stawki WIBOR oraz ustalanej indywidualnie i podlegającej negocjacji marży. Do tego mogą dochodzić dodatkowe opłaty i prowizje, czyli m.in. koszty rozpatrzenia wniosku czy opłaty w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Kredyt firmowy, podobnie jak indywidualny, można zawiesić. Przed podpisaniem umowy warto się upewnić, czy bank,
w którym planujemy wziąć kredyt, daje taką możliwość i czy pobiera z tego tytułu opłaty.  

Należy pamiętać również, że w przypadku kredytu firmowego wiele zależy od naszej historii kredytowej.

Artykuł Partnerski

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...