Jak pozyskać kapitał na rynku NewConnect?

Jak pozyskać kapitał na rynku NewConnect? / inforCMS
Szybki rozwój firmy prawie zawsze jest związany z koniecznością inwestycji, a co za tym idzie - kapitałem. Jedną z możliwości jego pozyskania jest skorzystanie z oferty rynku NewConnect. Czym jest NewConnect i jakie możliwości daje małym rozwijającym się firmom? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

NewConnect jest rynkiem akcji, opartym na alternatywnym systemie obrotu prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 2007 roku pozwala małym firmom z sektorów „nowych technologii” pozyskiwać kapitał. Dzięki niższym kosztom debiutu, oraz mniejszym wymogom formalnym stanowi bardzo dobrą alternatywę dla firm, które chcą pozyskać środki na rozwój.

Dla kogo NewConnect?

Oferta NewConnect jest skierowana przede wszystkim do młodych, dynamicznie rozwijających się firm z sektora nowych technologii m.in. takich jak: media elektroniczne, biotechnologia, energia alternatywna lub nowoczesne usługi, które poszukują kapitału wartości od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów. Rynek przeznaczony jest dla firm, których docelowa kapitalizacja będzie oscylować w granicach 20mln zł.

Od decyzji do debiutu

Firma, która chce zadebiutować na rynku musi zawrzeć umowę z jednym z autoryzowanych doradców. Ich rolę możemy podzielić na dwa etapy: przed debiutem i po debiucie. Przed debiutem firma doradcza ocenia zdolność wprowadzania jej do obrotu, pomaga w przygotowaniu i spełnieniu wymogów rynku publicznego, przygotowuje strategię spółki do wejścia na rynek, tworzy memorandum inwestycyjne i przedstawia firmę przed potencjalnymi inwestorami.

Po debiucie autoryzowany doradca pomaga firmie przez minimum rok w zakresie funkcjonowania w alternatywnym systemie obrotu, w wypełnianiu obowiązków informacyjnych, a także w wykorzystywaniu środków z emisji.

Firma decydująca się na debiut musi także wybrać, czy emisja papierów wartościowych będzie prywatna, czy publiczna. Emisja prywatna jest tańsza i szybsza (2-3 miesiące), ponieważ jest z nią związanych mniej wymagań formalnych. W przypadku oferty publicznej (6-9 miesięcy) niezbędny jest m.in. prospekt emisyjny, który musi być zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych.

Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?

Aby skorzystać z oferty rynku konieczna jest także zmiana formy prawnej spółki na akcyjną lub komandytowo-akcyjną. Kiedy spółka przekształci swoją formę prawną niezbędna będzie uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o wejściu na rynek w formie publicznej lub prywatnej. 

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku do Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych o zarejestrowanie akcji. Wniosek o wprowadzanie akcji do obrotu trafia na Giełdę Papierów Wartościowych. GPW jest zobligowana w ciągu pięciu dni dać odpowiedź o akceptacji bądź odrzuceniu wniosku. W przypadku akceptacji, akcje spółki mogą już być notowane na NewConnect.

Debiut na rynku NewConnect jest jedną z najtańszych metod pozyskania kapitału. Jego koszt oscyluje około 6% wartości emisji. Właściciel firmy musi się jednak liczyć z tym, że w drodze debiutu może stracić część wpływów związanych z rozproszeniem się akcjonariatu. Niska płynność i rozproszenie akcjonariatu może także być przyczyną kolejnego zagrożenia – mainupulacji kursem akcji i błędnej wyceny.

Polecamy: Czy e-rejestracja spółek z .o.o. stwarza możliwość nadużyć?

Autor: Marek Majewski

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...