Jak wybrać najlepszą ofertę faktoringową

Bibby Financial Services Sp. z o.o.
Ekspresowe finansowanie należności
rozwiń więcej
Milewski Marcin
rozwiń więcej
Jak wybrać najlepszą ofertę faktoringową
Faktoring staje się co raz bardziej popularny. Z roku na rok korzysta z niego liczniejsza grupa przedsiębiorców. Jedni znajdują w nim alternatywę dla produktów kredytowych, inni uznają go za skuteczne źródło dywersyfikacji finansowania. Sęk w tym, że na rynku pojawia się wiele ofert i ciężko jest wybrać tę właściwą. Jak tego dokonać i na co zwracać uwagę? Przeczytaj poniższy poradnik.

Faktoring trzeba poznać

Decydując się na wybór oferty faktoringowej najlepiej poświęcić pierwsze kroki zgłębieniu informacji o tym systemie finansowania. Poza faktorem, faktorantem i ryzykiem istnieje bowiem sieć zależności, którą trzeba rozumieć, aby móc zdecydować się na najkorzystniejszą propozycję przyszłego usługodawcy. Co z pełną obsługą należności, przejęciem ryzyka, windykacją oraz informacja gospodarczą o odbiorcach? Warto to wiedzieć udając się z zapytaniem ofertowym.

Czego Państwo potrzebujecie?

„Konkretne potrzeby, konkretne oferty” mówi stare chińskie przysłowie. Budując wachlarz potrzeb naszej firmy należy skupić się na finansowaniu obrotowym i zarządzaniu wierzytelnościami. Warto skontrolować umowy zawarte z dotychczasowymi odbiorcami. Czy nie występuje w nich zakaz cesji wierzytelności? Jeżeli takowy się pojawi, faktor nie będzie mógł świadczyć swoich usług. Istotne jest także określenie katalogu dostawców, których wierzytelności obejmie faktoring, co z kolei pozwoli na uniknięcie przyszłych problemów z wypłacalnością.

Do tanga nie trzeba dwojga

Zawarcie umowy faktoringowej nie powoduje teoretycznie zmiany relacji między naszą firmą, a odbiorcami. Jedyne czym możemy się martwić to kwestie nieformalnych relacji. Decydując się na korzystanie z usług faktora możemy zostać potraktowani jako kontrahenci przejawiający brak zaufania względem drugiej strony. Warto poinformować stronę o naszych krokach, przy czym nie jest to wymóg konieczny z punktu widzenia przepisów prawa.

Pieniądze to nie wszystko?

Ostatnim etapem w procesie wybierania usług faktoringowych powinna być cena. Porównanie korzyści finansowych jakie daje naszej firmie skorzystanie z poszczególnych usługodawców od zawsze ma istotne znaczenie. Kluczowym może okazać się sposób ustalania ceny oraz to od czego naliczana jest prowizja i marża.

Polecamy: Co to jest faktoring i jakie są jego rodzaje?

O faktorze słów kilka

Co z samym faktorem? Bank czy faktor niezależny? Faktoring niezależny oferuje większe możliwości niż usługi świadczone przez banki. Co najważniejsze nie wymaga tak wielu formalności i twardych zabezpieczeń oraz często wiąże się ze świadczeniem usług o dodatkowym charakterze za te samą cenę. Warto natomiast, aby sam faktor podchodził do klienta indywidualnie, nie przedłużał procesu zawierania umowy i nie formalizował go nadmiernie.

Faktor musi cieszyć się dobrą reputacją, co w szczególności warto zbadać przed przystąpieniem do wyboru. Warto zainteresować się w tym zakresie, czy firma jest członkiem Polskiego Związku Faktorów, który popularyzuje wysokie standardy międzynarodowe w omawianej branży.

Umowa

Wybierając usługi należy zwrócić w szczególności uwagę na umowę. Okres obowiązywania może mieć duże znaczenie dla naszej firmy. Czas określony, a może nieokreślony? Zapytajmy faktora przed podpisaniem kontraktu jakie zasady preferuje, jakie ustępstwa może poczynić. Koniecznie należy zbadać procedurę odstąpienia od umowy, czy nie jest utrudniona dla korzystającego z usług.

Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na jeszcze jedna istotną kwestię – czy w umowie zastrzeżona jest kaucja gwarancyjna na rzecz faktora. W sytuacji, gdy taka się pojawi, za nabytą wierzytelność usługodawca zapłaci faktorantowi jedynie zaliczkę. Pozostałą kwotę (kaucję) przekaże dopiero po spełnieniu świadczenia przez dłużnika.

Polski rynek nie narzeka na brak firm oferujących usługi faktoringowe. Podmioty takie jak banki, spółki okołobankowe, czy niezależne firmy faktoringowe stanowią dla siebie wzajemną konkurencję i zabiegają o klienta. Przedsiębiorca nie powinien o tym zapominać.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...