Wolne zawody w Polsce. Inteligencki biznes i niezależność

Wysokiej klasy specjaliści, których nie ima się bezrobocie, a popyt na ich usługi nie słabnie. Jeśli dodamy do tego elastyczny czas pracy, wysokie zarobki i prestiż społeczny, to mamy obraz przedstawicieli wolnych zawodów funkcjonujący w oczach społeczeństwa. Bliżej tej grupie postanowił przyjrzeć się Deutsche Bank, który stworzył raport: "Wolne zawody w Polsce. Portret Profesjonalisty 2016."

Do grupy wolnych zawodów możemy zaliczyć zawody medyczne i związane z usługami medycznymi, wszelkiego rodzaju profesje z branży finansowej, artystycznej, inżynieryjnej, prawnej oraz związanej z budownictwem i nieruchomościami.

Przedstawiciele wolnych zawodów wnoszą ponad 10-procentowy wkład w wytwarzaną wartość dodaną brutto Polski. Jednocześnie jeden na sześciu samozatrudnionych wykonuje wolny zawód. Są to w większości stabilne miejsca pracy, wymagające wysokich kwalifikacji.

- Osoby wykonujące wolne zawody można uznać za soczewkę polskich postaw przedsiębiorczości, a ze względu na konieczność posiadania w znakomitej większości przypadków wykształcenia akademickiego – za inteligencki biznes - mówi prof. Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej, ekspert Deutsche Bank.

Elastyczność czasu i miejsca pracy to - zdaniem ponad 54 proc. profesjonalistów - najbardziej istotna zaleta wykonywania wolnego zawodu. Z kolei zapytani o największe obawy i wyzwania związane z tego typu karierą, najwięcej, bo niemal 46 proc. wskazało na dużą konkurencję w branży, a 45 proc. na rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Respondenci najnowszego badania Deutsche Bank w zdecydowanej większości wykonują wolny zawód, prowadząc własną jednoosobową działalność gospodarczą (72,4 proc.). Z kolei 15,2 proc. badanych profesjonalistów pracuje na umowie o pracę. Co dziesiąty jest przedsiębiorcą prowadzącym własną firmę, samodzielnie lub ze wspólnikami. Tylko niespełna 2 proc. ankietowanych wykonuje pracę na podstawie umów o dzieło lub umów zlecenia.

Osoby pracujące w wolnych zawodach cenią sobie przede wszystkim elastyczność miejsca i czasu pracy – stwierdziło tak 54,3 proc. badanych. Drugą najczęściej wskazywaną zaletą wolnego zawodu, chociaż zdecydowanie rzadszą niż w przypadku pierwszej, jest możliwość dbania o równowagę pracy i życia osobistego. Odpowiedziało tak 14,4 proc. respondentów. Na trzecim miejscu jest możliwość rozwoju i doszkalania się w organizacji branżowej (stowarzyszeniu), którą docenia 9,6 proc. badanych. Możliwość prowadzenia działalności gospodarczej jest ważna dla 8,2 proc. pytanych. Co ciekawe, niewielu profesjonalistów widzi wolny zawód jako okazję do posiadania ponadprzeciętnych zarobków (2,4 proc.) oraz prestiżu społecznego (2,4 proc.).

Aż 81 proc. profesjonalistów ma w swoich planach inwestycje, z czego  64,5 proc. wskazało, że będzie je finansować ze środków własnych, natomiast  19,8 proc. z nich wykorzysta do tego środki z kredytu. Zaledwie 1,7 proc. badanych woli wziąć pożyczkę od znajomych lub rodziny. - W obliczu rekordowo niskich stóp procentowych, warto zastanowić się, czy skorzystanie z  kredytu inwestycyjnego i  to w  oferowanej profesjonalistom uproszczonej procedurze dotyczącej dokumentacji kredytowej, nie będzie bardziej opłacalnym posunięciem – mówi Waldemar Jarek z Deutsche Bank. Warto wyko­rzystać wszelkie dostępne rozwiązania, które mogą pomóc w zrealizowaniu ambitnych planów na przyszłość - radzi.

Jeśli przedstawiciele wolnych zawodów mieliby zaciągnąć kredyt na dowolny cel, za pozyskane pieniądze przeprowadziliby remont mieszkania lub zmienili jego wyposażenie (23,2 proc.). Drugą w kolejności odpowiedzią na pytanie o cel finansowania kredytem był zakup samochodu (17,3 proc.). Co ciekawe, na trzecim miejscu znalazła się chęć zain­westowania we własną firmę (13,7 proc.). Co dziesiąty ankietowany chciałby przeznaczyć pieniądze z kredytu na urlop.

Banki cenią sobie klientów z grupy wolnych zawodów. - Profesjonaliści wykonujący wolne zawody, funkcjonują w dosyć stabilnych branżach. Dzięki temu mogą mieć ułatwiony dostęp do środków z przeznaczeniem na dowolny cel lub inwestycje -  zapewnia Waldemar Jarek z Deutsche Bank. - Warto też wspomnieć, że są to z reguły osoby bardzo dobrze obsługujące swoje zobowiązania kredytowe - podkreśla.

Wśród badanych profesjonalistów 41,2 proc. odkłada dodatkowo na emeryturę poza obowiązkowymi składkami do ZUS. Dla aż 67,5 proc. badanych najważniejszym powodem jest prognoza niskiej emerytury, która będzie wypłacana przez państwo. Drugim powodem do odkładania pieniędzy są niepokojące ostrzeżenia płynące z mediów i od ekspertów.

Jeśli chodzi o sposoby odkładania na emeryturę, największy odsetek profesjonalistów (32,3 proc.) wybrał oszczędzanie w ramach tzw. III filaru (IKE lub IKZE). Drugim najczęściej preferowanym sposobem jest odkładanie pieniędzy na lokatach (17,7 proc.). Na trzecim miejscu uplasowały się konta oszczędnościowe (17,1 proc.).

Artykuł powstał we współpracy z

Moja firma
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

pokaż więcej
Proszę czekać...