Czy zastrzeżenia o braku odpowiedzialności za rzeczy pozostawione są skuteczne?

Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
rozwiń więcej
Czy zastrzeżenia o braku odpowiedzialności za rzeczy pozostawione są skuteczne / home&you
Popularnym hasłem zamieszczanym nie tylko przy szatniach, ale i w innego rodzaju miejscach świadczących usługi jest „za rzeczy pozostawione zakład nie odpowiada”. Takie oświadczenie nie zawsze wywołuje jednak skutek i zazwyczaj właściwe osoby powinny sprawować pieczę nad pozostawionymi przedmiotami.

Kiedy dochodzi do zawarcia umowy przechowania?

Bez wątpienia jednym z koronnych przykładów nieudanej próby zwolnienia się od odpowiedzialności są płatne szatnie i przechowalnie, które takim oświadczeniem próbują oszczędzić sobie obowiązków dotyczących sprawowania pieczy nad pozostawioną rzeczą. W przypadku odpłatnej usługi, która dodatkowo polega na wydaniu rzeczy i umówienia się co do konkretnego sposobu przechowania jej, mamy do czynienia z zawarciem umowy przechowania. Umowa ta wywołuje skutki od momentu przekazania rzeczy przechowującemu, a przede wszystkim z tą chwilą przechodzi na niego odpowiedzialność za strzeżenie tej rzeczy i zachowanie jej w niepogorszonym stanie. Umowa ta regulowana jest przez Kodeks cywilny, więc nie jest możliwe zniesienie odpowiedzialności za pomocą klauzuli zamieszczonej przez strony, lub tym bardzie jednostronnego oświadczenia jednej ze stron.

Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza? (cz. 1)

Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza? (cz. 2)

Odpłatna lub nie

Sytuacja wygląda na bardziej skomplikowaną, gdy mamy do czynienia z nieodpłatnym pozostawieniem rzeczy. Kodeks cywilny zastrzega jednak, że umowa przechowania nie musi być odpłatna, gdyż strony mogą umówić się, że za przechowanie nie będzie pobierane wynagrodzenie.

Umowa przechowania - WZÓR UMOWY

Pozorny brak odpowiedzialności

W momencie, gdy w ogóle nie dochodzi do wydania rzeczy, a jedynie do złożenia w miejscu do tego przeznaczonym ciężko mówić o zawarciu umowy w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Sąd Najwyższy w uchwale o sygnaturze III CZP 46/79 uznał jednak, że istnieją okoliczności, gdzie z pozoru nie dochodzi do zawarcia umowy, a w dalszym ciągu oświadczenia o wyłączeniu odpowiedzialności są nieskuteczne. Dzieje się tak w przypadku, gdy korzystamy z innej, odpłatnej usługi (na przykład u fryzjera, w teatrze), a do prawidłowego z niej korzystania koniecznym jest pozostawienie chociażby odzieży wierzchniej czy większego bagażu w miejscu do tego przeznaczonym. Wówczas umowa przechowania bezpośrednio wiąże się ze świadczoną usługą i jest jej nierozerwalną częścią, gdyż umożliwiając klientowi korzystanie z pewnej aktywności nie można jednocześnie pozwolić, by ponosił ryzyko utraty swoich rzeczy pozostawionych na terenie danego zakładu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Hotele i ośrodki noclegowe

Specyficznym przypadkiem zakładu, który zawsze będzie odpowiadał za rzeczy pozostawione przez swoich klientów (gdyż taką odpowiedzialność nakłada na niego bezpośrednio Kodeks cywilny) jest hotel lub ośrodek noclegowy. Kodeks wymienia tylko kilka przypadków, gdy odpowiedzialność za bagaże gościa znajdujące się na terenie obiektu jest wyłączona. Także w tym przypadku nie będą miały zastosowania żadne regulaminy hotelowe czy inne oświadczenia w formie widocznych tabliczek.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...