Przeszkody w realizacji robót budowlanych – brak frontu robót

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.
Kancelaria
rozwiń więcej
umowa o roboty budowlane / Fotolia
Przedsięwzięcie budowlane jest procesem na tyle skomplikowanym, że do jego unormowania ustawodawca wprowadził specjalny typ umowy nazwanej – umowy o roboty budowlane, uregulowanej w rozdziale XVI (art. 647 - art. 658) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.), w którym to nałożone zostały zarówno na wykonawcę budowlanego, jak również na inwestora szczególne prawa i obowiązki. Jednym z nich jest obowiązek wykonawcy do informowania inwestora o przeszkodach uniemożliwiających prawidłowe wykonywanie robót.

Zgodnie z definicją kodeksu cywilnego zawartą w art. 647  przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowanie robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Należy w tym miejscu podkreślić, iż z uwagi na wielowątkowość procesu budowlanego, do istotnych obowiązków ustawowych przy wykonywaniu robót w oparciu o umowę o roboty budowlane, należy obowiązek współdziałania inwestora w wykonaniu obiektu, co należy traktować ściśle.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz newsletter!

Artykuł 651 kodeksu cywilnego stanowi, iż jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.

Z powyższego wynika więc nałożony na wykonawcę robót budowlanych obowiązek niezwłocznego informowania inwestora o każdym zdarzeniu i okoliczności mającej wpływ na prawidłowość wykonania robót. Obowiązek taki nie jest przypadkowy, albowiem proces budowlany, w szczególności w odniesieniu do dużych inwestycji budowlanych, jest  skomplikowany, zaś każde odstępstwo od przyjętych rozwiązań projektowych czy harmonogramów może wpłynąć na prawidłowość wykonania robót.

Z przytoczonego wyżej artykułu wynika wprost, iż w razie wystąpienia okoliczności – przeszkód mogących powodować nieprawidłowe wykonanie robót, wykonawca ma obowiązek powiadomienia inwestora. Termin nieprawidłowe wykonanie jest pojęciem znacznie szerszym niż wskazywałoby na to jego literalne brzmienie i należy go traktować w kategoriach largo, gdyż może obejmować również nieterminowość wykonania na skutek okoliczności niezawinionych przez wykonawcę, co wydaje się oderwane od samej prawidłowości wykonania robót z perspektywy sztuki budowlanej.

Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców


Jedną z takich przeszkód może być właśnie brak frontu robót, na skutek czego wykonawca nie może wykonywać określonych robót budowlanych, a tym samym ponosi ryzyko nieterminowego wykonania zamówienia. W sytuacji takiej wykonawca pozostaje w sytuacji, w której spełnienie jego świadczenia w danym momencie jest niemożliwe, za co nie może ponosić odpowiedzialności.  Należy podkreślić, iż wykonawca robót budowlanych nie może ponosić negatywnych konsekwencji za ewentualne opóźnienie w przedmiocie wykonania umowy o roboty budowlane na skutek opóźnienia w przekazaniu bądź braku frontu robót.

W sytuacji zaistnienia braku frontu robót należy niezwłocznie zawiadomić inwestora o wystąpieniu przeszkód w prawidłowym wykonaniu umowy wraz z wnioskiem o zmianę terminu realizacji umowy o czas niemożliwości wykonywania robót. Warto jednak pamiętać, iż nie zawsze okres, w którym występowały przeszkody będzie tożsamy z okresem potrzebnym na wykonaniu opóźnionych prac, co wynikać może m.in. z przyczyn technologicznych, logistycznych, kadrowych etc. Zatem wnioskując o przedłużenie terminu warto uwzględnić czas realny niezbędny do prawidłowego wykonania zamówienia.

Wykonawca powinien zatem bezwzględnie pamiętać, aby każdorazowo i niezwłocznie informować inwestora o wszelkich przeszkodach mogących zagrozić prawidłowemu wykonaniu robót. Jest to nie tyle prawo, co obowiązek nałożony ustawowo, a zatem z daleko posuniętej ostrożności, ze względu na złożoność procesu budowlanego, wykonawca powinien zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Zapis windykacyjny przedsiębiorstwa

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...