Strategie negocjacji w biznesie

Irina Nowochatko
rozwiń więcej
Strategie negocjacji w biznesie
Bez negocjacji nie dochodzi do podpisania żadnego kontraktu. Z kolei wyniki rozmów między partnerami zależą nie tylko od cech indywidualnych i umiejętności interpersonalnych negocjatorów. W walce na słowa przyda się także wiedza dotycząca strategii negocjowania.

Choć negocjacji nie należy traktować jako bezpośredniego starcia, każda ze stron dąży do osiągnięcia swojego celu. Z definicji negocjacje są procesem poszukiwania odpowiedniego rozwiązania, które odpowiadałoby każdemu z partnerów.
W procesie komunikacyjnym wyróżnia się pięć podstawowych stylów negocjacji – kompromis, dominacja, dostosowanie się, unikanie i negocjacje integratywne.

Kompromis

Negocjator, który idzie na kompromis musi się liczyć z tym, że choć odniesie pewne korzyści, odnotuje także straty na swoim koncie. A osiągnięte porozumienie nie zaspokoi w pełni oczekiwań i potrzeb uczestników rozmów. Plusem tej strategii będzie jednak to, że partnerzy podtrzymają poprawne relacje.

Zobacz: Jak umorzyć postępowanie upadłościowe?

Dominacja

Dominacja jest zaliczana do twardych negocjacji. Przy wybraniu tej strategii dla negocjatora liczy się tylko wygrana. Należy jednak pamiętać, że ten styl wykorzystują przeważnie osoby lubiące rywalizację i przejawiające skłonności przywódcze. Do cech, które charakteryzują taki typ prowadzenia rozmów należą m.in. posługiwanie się groźbami, stanowcze obstawanie przy własnym stanowisku, częste wywieranie nacisku czy podawanie błędnych wskazówek odnośnie ewentualnego kompromisu.

Dostosowanie się

Jeśli negocjatorowi zależy na utrzymaniu poprawnych relacji z partnerem, to w trakcie rozmów warto wybrać strategię dostosowania się. Polega ona na świadomym zrezygnowaniu z możliwości zrealizowania swoich celów.
Najczęściej ten styl jest wybierany przez osoby, które łatwo ulegają wpływom i jest zaliczany do negocjacji miękkiej. Styl ten odróżnia bezwzględne dążenie do kompromisu i porozumienia, możliwość szybkiej zmiany zdania i dopuszczanie się ustępstw w celu dbania o poprawność wzajemnych relacji.

Unikanie

Ten styl charakteryzuje się unikaniem wyraźnych działań. Negocjator wybiera ten styl wówczas, kiedy jest pewien, że prowadzenie negocjacji jest nieopłacalne. Jeżeli rozmowy są prowadzone w tym kierunku, to strony muszą się liczyć z tym, że poniosą określone straty.
Unikanie stosuje się zwykle, gdy jedna ze stron zamierza skrzywdzić partnera w negocjacjach czy dąży do ukarania strony przeciwnej.

Zobacz: Czym jest skimming i jak firma może się przed nim bronić?

Negocjacje integratywne

Styl ten polega na znalezieniu rozwiązania, które byłoby korzystne dla obydwu partnerów. Postępowanie tego typu cechuje m.in. opracowywanie rozwiązań korzystnych dla każdej ze stron, koncentrowanie się głównie na celach i założeniach, a nie na zajmowanym stanowisku.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...