Leasing w Rosji. Wady i zalety

Irina Nowochatko
rozwiń więcej
Leasing w Rosji. Wady i zalety / inforCMS
Najczęściej przedmiotem leasingu małych i średnich przedsiębiorstw w Rosji są środki transportu. Przemawia za tym możliwość pozyskania nowoczesnego parku maszynowego bez wysokich kosztów początkowych. Jednak podpisując umowę leasingową należy także poznać jej słabe strony.

Kryzys finansowy poważnie wpłynął na działalność firm leasingowych w Rosji. Niemniej jednak, spółki zajmujące się leasingiem w tym kraju trzymają ster. Portal Promocji Eksportu przy Ministerstwie Gospodarki podaje, że rosyjski rynek usług leasingowych rośnie w tempie 22-26 proc. rocznie.

Ulgi podatkowe

Do jednych z głównych zalet leasingu zaliczane są ulgi podatkowe. Opłaty leasingowe płacone przez dzierżawcę są uwzględniane przez niego w pozostałych kosztach związanych z produkcją i eksploatacją. Środki na ich zapłatę odliczane są przed powstaniem zysku podlegającego opodatkowaniu – „tarcza podatkowa”.

Leasingobiorca korzysta także z mechanizmów przyspieszonej amortyzacji, czyli zmniejszenia całkowitej kwoty należności z tytułu podatku od mienia za cały okres trwania umowy leasingu – „tarcza amortyzacyjna”.

Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej - porada

Ryzyko zawsze jest

Przy zawieraniu umowy leasingowej istnieje możliwość rozłożenia ryzyka finansowego między kilkoma partnerami. Wiąże się to jednak z podwyższonym stopniem złożoności organizacji z powodu większej liczby uczestników transakcji.

Za leasingiem przemawia między innymi to, że wymagania dotyczące kondycji finansowej leasingobiorcy są zwykle znacznie mniejsze, niż osób ubiegających się o kredyt. Jednak słabą stroną takiego podejścia są problemy, które mogą pojawić się w związku z określeniem zdolności kredytowej partnerów.

Koszty leasingu

Kolejną zaletą leasingu jest możliwość szybkiego inwestowania bez poniesienia wysokich kosztów początkowych i stosunkowo krótkie terminy przeprowadzania operacji leasingowych w porównaniu z załatwianiem kredytu. Jednak leasingobiorca powinien także wiedzieć o dodatkowych kosztach, którymi są ubezpieczenia nabywanego mienia.

Podobnie jak i w Polsce na ostateczny koszt leasingu wpływają także raty leasingowe, opłaty towarzyszące, takie jak wpłata początkowa i opłaty manipulacyjne.
W niektórych przypadkach firma leasingowa może spodziewać się również wpłaty depozytu gwarancyjnego, który ma zabezpieczyć roszczenia finansującego w przypadku nienależytego wykonania umowy przez leasingobiorcę.

Zobacz: Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada

Nie zawsze szybko

Proces załatwiania formalności urzędowych trwa niewiele dłużej niż w przypadku kupna środków transportu i znacznie szybciej, niż w przypadku załatwiania kredytu. Jednak, jeśli firma leasingowa działa za pośrednictwem przedstawicielstwa proces załatwiania formalności urzędowych może się przedłużyć.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...