Likwidacja NFI od 1 stycznia 2013

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
rozwiń więcej
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
rozwiń więcej
Pieniądze. Fot. Fotolia
NFI. Od 1 stycznia 2013 roku znikną Narodowe fundusze Inwestycyjne. Tego dnia zostanie uchylona ustawa o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych.

1 stycznia 2013 roku przestaną obowiązywać przepisy ustawy o NFI. Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego lokowania kapitału wpłacanego przez przedsiębiorstwa, gminy, osoby prawne i fizyczne. Taki kapitał daje możliwość korzystnych inwestycji, przez co można osiągnąć wyższy zysk niż lokata bankowa. Narodowe Fundusze Inwestycyjne to fundusze typu zamkniętego.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne działają na podstawie ustawy o NFI (Dz. U. z 1993 Nr 44 poz. 202 i kodeksu handlowego. Zostały utworzone przez skarb państwa w ramach Programu powszechnej Prywatyzacji i działają w formie spółek akcyjnych. Ich majątek to akcje sprywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych. W 1995 roku zostało utworzonych 15 Narodowych Funduszy Inwetycyjnych.

Lista Narodowych Funduszy Inwestycyjnych:

  1. Pierwszy Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  2. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Krezus
  3. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Progress
  4. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Victoria
  5. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia
  6. BBI Capital Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  7. Octava Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  8. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Midas
  9. BBI Zeneris Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  10. BBI Development Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  11. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Fortuna
  12. Zachodni Fundusz Inwestycyjny NFI
  13. Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  14. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Empik Media & Fashion

Celem Narodowych Funduszy Inwestycyjnych jest pomnażanie majątku, szczególnie poprzez zwiększanie wartości akcji spółek, w których fundusze są akcjonariuszami. NFI miały prawo sprzedawać posiadane przez siebie akcje lub udziały w przedsiębiorstwach państwowych. Zajmowały się także restrukturyzacją spółek,  racjonalizacją zatrudnienia i pozbywaniem się nieprodukcyjnego majątku.

Polecamy: Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Każdy pełnoletni obywatel Polski był uprawniony do nabycia Powszechnego Świadectwa Udziałowego, które mógł następnie zbyć albo wymienić na akcje NFI. Powszechne Świadectwo Udziałowe jest papierem wartościowym na okaziciela, emitowanym przez Skarb Państwa w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji. PŚU uprawniało do zamiany na 15 akcji, po 1 akcji każdego z piętnastu NFI.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne obecnie nie płacą podatku od dywidend oraz od zysków z transakcji sprzedaży akcji, które mają w posiadaniu. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę uchylającą ustawę o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Nowa ustawa przewiduje likwidację ulg podatkowych dla NFI.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne nadal będą działać, ale utracą prawo do nazwy "Narodowe Fundusze" oraz nie będą korzystać ze zwolnień podatkowych z zachowaniem rocznego vacatio legis. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne działają na zasadach rynkowych, jako spółki prawa handlowego. Obecnie nie ma już potrzeby utrzymywania ich uprzywilejowanej pozycji. W związku z tym z ustaw o podatkach dochodowych zostaną usunięte zwolnienia podatkowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 42 updof oraz art. 17 ust. 1 pkt 20 updop (które zwalniają z podatku dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych). Zwolnienia te będą jeszcze miały zastosowanie do końca 2013 r. o czym stanowi ustawa z 30 marca 2012 r. o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 596).

Polecamy: NIP w trzy dni oraz usunięcie obowiązku informowania sanepidu i PIP

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...