Zapis windykacyjny – nie tylko dla przedsiębiorców

adwokat Konrad Kaszubiak
Adwokat
rozwiń więcej
Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci
Kancelaria prawna
rozwiń więcej
Zapis windykacyjny
Zapis windykacyjny to nowość wprowadzona od 23 października 2011 r. Zapis windykacyjny rozszerza możliwości testatora w rozporządzaniu swym majątkiem na wypadek śmierci.

Zapis windykacyjny - dotychczasowa regulacja

Zapis windykacyjny był dotychczas uregulowany w polskim kodeksie cywilnym w sposób, który nie odpowiadał ani potrzebom przedsiębiorców, ani też oczekiwaniom i potocznemu rozumieniu tej instytucji przez zwykłych obywateli.

Zawarty w testamencie zapis wskazujący, że określona rzecz (np. samochód, nieruchomość) ma przypaść określonej osobie nie powodował przejścia własności tej rzeczy na zapisobiorcę a jedynie zobowiązywał spadkobierców do dokonania określonego rozporządzenia na rzecz zapisobiorcy.

W przypadku braku dobrej woli po stronie spadkobierców, zapisobiorca musiał dochodzić wykonania zapisu na drodze sądowej. 

Istota zapisu windykacyjnego

Antidotum na problemy z wykonaniem woli testatora i trudności zapisobiorców dochodzących wykonania uczynionych nań zapisów, ma być wprowadzona instytucja zapisu windykacyjnego.

Istota zapisu windykacyjnego sprowadza się do możliwości rozporządzenia przez testatora na wypadek jego śmierci, określonym składnikiem należącego doń majątku bezpośrednio na rzecz oznaczonej osoby.

Skutkiem uczynionego zapisu windykacyjnego jest już nie zobowiązanie spadkobierców do określonego świadczenia na rzecz zapisobiorcy (tak jest przy zapisie zwykłym) lecz nabycie przez osobę wskazaną przez testatora określonego składnika jego majątku i to już z chwilą otwarcia spadku tj. z chwilą śmierci spadkodawcy.

Zapis zwykły wywołuje zatem jedynie skutki zobowiązujące a zapis windykacyjny skutki rozporządzające. Jest to podstawowa różnica między zapisem zwykłym a zapisem windykacyjnym.

Zapis windykacyjny ma szczególne znaczenie dla zapisobiorców. Daje bowiem możliwość dalszego rozporządzania przedmiotem zapisu, w zasadzie bezpośrednio po otwarciu spadku, bez konieczności uprzedniego dochodzenia wykonania zapisu przez spadkobierców.

Potwierdzenie uprawnienia zapisobiorcy stanowi postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku bądź sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia, w których umieszczana jest wzmianka o uczynionym zapisie windykacyjnym, jego przedmiocie i osobie zapisobiorcy.

Wszystko o spadkach

Zapis windykacyjny gwarantuje nie tylko pełniejsze urzeczywistnienie woli testatora, ale stanowi również ułatwienie dla spadkobierców, którzy mogą szybciej uporządkować sprawy spadkowe, w tym związane z zapisem, bez konieczności dokonywania dodatkowych rozporządzeń na rzecz zapisobiorców.

Co może być przedmiotem zapisu windykacyjnego?

Katalog składników majątkowych, które mogą zostać przekazane w drodze zapisu windykacyjnego został określony dość szeroko. Przedmiot zapisu windykacyjnego mogą bowiem stanowić:

1)     nieruchomości,

2)     rzeczy ruchome oznaczone co do tożsamości czyli zindywidualizowane,

3)     prawa majątkowe zbywalne,

4)     przedsiębiorstwo,

5)     gospodarstwo rolne,

6)     ustanowienie na rzecz zapisobiorcy użytkowania lub służebności.

Dla przedsiębiorców szczególnego znaczenia nabiera możliwość przekazania w drodze zapisu windykacyjnego, konkretnej wybranej i zaufanej osobie przedsiębiorstwa prowadzonego dotychczas w formie indywidualnej działalności gospodarczej. Sprawne przejęcie takiego przedsiębiorstwa w przypadku śmierci spadkodawcy, bez konieczności prowadzenia długotrwałych sporów między spadkobiercami pozostaje niejednokrotnie kluczowe dla dalszego funkcjonowania tego przedsiębiorstwa, jego „marki” i kondycji finansowej.

W drodze zapisu windykacyjnego spadkodawca może również rozporządzić swoimi udziałami lub akcjami w spółce, w taki sposób, aby trafiły do osoby, która zdaniem spadkodawcy zrobi najlepszy z nich użytek i będzie dobrze zarządzała nabytym przedsiębiorstwem.

Instytucja zapisu windykacyjnego nie została jednak stworzona wyłącznie z myślą o przedsiębiorcach. Istotną rolę zapis windykacyjny może również odegrać wśród właścicieli gospodarstw rolnych, którzy poprzez zapis windykacyjny zagwarantują sobie, że po ich śmierci gospodarstwo rolne trafi w ręce osoby najlepiej przygotowanej do prowadzenia takiego gospodarstwa.  

Zapis windykacyjny może być również wykorzystany przez twórców, którzy przedmiotem zapisu windykacyjnego mogą uczynić przysługujące im majątkowe prawa autorskie do tworzonych za życia utworów, przekazując je na wyłączność osobie najbardziej zaufanej.

Jak dokonać zapisu windykacyjnego?

Aby sporządzić skuteczny zapis windykacyjny trzeba pamiętać o dwóch rzeczach.

1. zapis windykacyjny musi być zawarty w testamencie.

Nie oznacza to jednakże, że testator chcąc uczynić zapis windykacyjny na rzecz oznaczonej osoby musi jednocześnie powoływać spadkobierców testamentowych. Treścią takiego testamentu może bowiem przykładowo pozostać wyłącznie zapis windykacyjny bez konieczności składania przez testatora jakichkolwiek innych oświadczeń.

2. Dla skuteczności zapisu windykacyjnego koniecznym jest sporządzenie testamentu w formie aktu notarialnego.

Ustawodawca przyjął bowiem, że z uwagi na rozporządzające skutki zapisu windykacyjnego i niejednokrotnie również istotne znaczenie przedmiotu zapisu windykacyjnego zasadnym jest, aby osoba notariusza była swoistym gwarantem bezpieczeństwa, pewności i poprawności dokonywanego rozporządzenia.

Zapis windykacyjny u notariusza

Wykluczona zatem została możliwość uczynienia zapisu windykacyjnego w tzw. testamencie holograficznym (sporządzonym pismem ręcznym) oraz w tzw. testamencie alograficznym (sporządzonym w obecności dwóch świadków wobec przedstawiciela władzy publicznej) nawet w odniesieniu do drobniejszych rzeczy ruchomych.

Konkluzje

Wprowadzoną do polskiego kodeksu cywilnego instytucję zapisu windykacyjnego należy ocenić pozytywnie. Już na obecnym etapie zapis windykacyjny wzbudza duże zainteresowanie, nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również zwykłych obywateli.

Wychodzi naprzeciw postulowanym potrzebom społeczeństwa w zakresie instytucji tzw. darowizny na wypadek śmierci, która w polskim prawie nie występuje.

Z jednej strony, zapis windykacyjny gwarantuje spadkodawcy, że do końca jego życia przedmiot zapisu windykacyjnego (np. nieruchomość) będzie należał do spadkodawcy, który będzie mógł nim swobodnie rozporządzać. Z drugiej zaś strony daje mu pewność, że w razie jego niespodziewanej śmierci, przedmiot zapisu trafi bezpośrednio do wskazanej przez spadkodawcę osoby.

Zapis windykacyjny w pytaniach i odpowiedziach

Moja firma
10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy
04 wrz 2024

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową
04 wrz 2024

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd
03 wrz 2024

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co
28 sie 2024

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań
27 sie 2024

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?
26 sie 2024

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online
26 sie 2024

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?
22 sie 2024

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć
21 sie 2024

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

120 tys. zł dla rolników jeszcze tylko do 22 sierpnia
20 sie 2024

Właściciele małych gospodarstw, którzy prowadzą produkcję ekologiczną lub planują wprowadzanie żywności na rynek w ramach krótkich łańcuchów dostaw, jeszcze do 22 sierpnia mogą ubiegać się o wsparcie nawet 120 tys. zł. Pomoc pochodzi z interwencji „Rozwój małych gospodarstw” Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.

pokaż więcej
Proszę czekać...