Czy firma musi mieć zgodę autora na wykorzystanie utworu?

Agata Mazur
rozwiń więcej
Twoja firma wykorzystuje zdjęcia lub odtwarza w lokalu muzykę? Pamiętaj o uzyskaniu zgody autora na wykorzystywanie utworu. / Fotolia
Twoja firma wykorzystuje zdjęcia lub odtwarza w lokalu muzykę? Pamiętaj o uzyskaniu zgody autora na wykorzystywanie utworu. Ekspert wyjaśnia kiedy przedsiębiorca może wykorzystać utwór innego autora.

Zgodnie z przepisami prawa autorskiego, ochronie podlega jakikolwiek przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w dowolnej postaci, niezależnie od  wartości, przeznaczenia i sposobu jej wyrażenia. W szczególności ochronie podlegają utwory graficzne, słowne, plastyczne, fotograficzne oraz wszelkie programy komputerowe. Warto jednak pamiętać, że nawet wykorzystanie fragmentu utworu nie jest w żaden sposób zwolnione od uzyskania zgody na jego wykorzystanie.

Za każdy razem, gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie chciała wykorzystać jakikolwiek utwór musi uzyskać zgodę od osoby posiadającej autorskie prawa majątkowe. Prawa takie zazwyczaj posiada autor danego utworu lub też jego spadkobiercy. Może się również zdarzyć, że przeniósł je on np. na wydawcę. Często jest tak, iż autor jest reprezentowany przez organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Do takich organizacji zalicza się ZAiKS oraz ZPAV. Za pośrednictwem tychże organizacji dokonuje się wszystkich czynności zmierzających do uzyskania zezwolenia na wykorzystanie utworu.

Polecamy: Ważne zmiany dla przedsiębiorców w 2012 roku

Umowa dotycząca korzystania z dowolnego utworu podpisana z właścicielem praw autorskich bądź z organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zawsze ma formę umowy licencyjnej. Na podstawie takiej umowy artysta nie przenosi na przedsiębiorcę wszystkich majątkowych praw autorskich, upoważnia go tylko do określonego sposobu jego eksploatacji. Najczęściej jest tak, iż organizacje zbiorowego zarządzania posiadają już gotowe wzory takich umów. Jednak, gdy samemu chcemy sporządzić taką umowę, należy pamiętać by zawrzeć tam informacje o terytorium na jakim utwór będzie wykorzystany, sposobach jego eksploatacji, okres przez jaki będziemy z niego korzystać oraz zasady wypowiadania umowy. Istotne jest by w umowie znalazło się zapewnienie, iż dana osoba potwierdza posiadanie prawa, że nie jest ono ograniczone i że osoby trzecie nie mają do nich żadnych roszczeń.

Zgoda na wykorzystanie danego utworu jest wydawana na podstawie wypełnionego przez licencjobiorcę wniosku o udzielenie licencji. Taki wniosek musi zawierać wszystkie dane obligatoryjnie wymagane do jej wystawienia, m.in. adres i nazwę licencjobiorcy, zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej, miejsce i sposób wykorzystania utworu oraz okres korzystania. Każdy użytkownik może złożyć taki wniosek i otrzymać wzór umowy, który jest mu potrzebny w odpowiedniej placówce ZAiKS-u.

Polecamy:

Ceny wykorzystania cudzego utworu są zależne od wielu czynników. Najczęściej bierze się pod uwagę obszar na jakim będzie wykorzystywany dany utwór lub też wielkość przedsiębiorstwa.

Przykładowo:
- umieszczenie jednego zdjęcia cudzego autorstwa na okładce książki - 300 zł
- wykorzystanie cudzej fotografii na stronie internetowej - 50zł miesięcznie.

Warto wiedzieć, iż wydatki te można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W każdej firmie przedmiotem ochrony mogą być opakowania, zdjęcia, projekty, oryginalny wygląd ogłoszenia, slogan reklamowy, szkice, rysunki, modele czy też instrukcje obsługi, a nawet wygląd katalogu. Uzyskanie licencji to najbardziej wygodny sposób na poruszanie się legalnie wśród utworów.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...