Swoboda wyboru waluty w związku z konstrukcją nowej hipoteki

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
rozwiń więcej
Jedną z cech nowej hipoteki jest możliwość dowolnego wyboru waluty, w której owa hipoteka zostanie ustanowiona.
20 lutego 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. W ramach tej nowelizacji znacząco zmieniła się konstrukcja hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego, zabezpieczającego wierzytelność. Jedną z cech nowej hipoteki jest możliwość dowolnego wyboru waluty, w której owa hipoteka zostanie ustanowiona.

Zasada swobody wyboru waluty wynika między innymi z potrzeby ułatwienia podmiotom gospodarczym, jak również konsumentom decyzji odnośnie wyboru waluty hipoteki. Do tej pory np. wzięcie kredytu we frankach szwajcarskich powodowało automatycznie konieczność ustanowienia hipoteki również we frankach. Ustawodawca wyszedł naprzeciw potrzebom obrotu, a w związku z tym wprowadził zasadę, że suma hipoteki wyraża się w tej samej walucie co zabezpieczona wierzytelność, chyba, że strony w umowie ustanawiającej hipotekę postanowiły inaczej. Jeżeli więc strony umowy zdecydują się na inna walutę dla hipoteki, niż waluta w której wyrażona jest wierzytelność, mają do tego prawo. Wynika z tego, że istnieje obecnie możliwość wyrażenia wierzytelności w innej walucie, a ustanowienia hipoteki w innej walucie.

Konieczność uelastycznienia kwestii walutowych wynika także z faktu, że nowelizacja przepisów wprowadziła możliwość zabezpieczenia jedną hipoteką kilku wierzytelności. 

Przeczytaj również: Przenoszenie hipoteki - porada

Hipoteka ustanowiona na nieruchomości przedsiębiorcy X może zabezpieczać zarówno kredyt na samochód, jak również wykonanie umowy o dostarczanie towarów przez przedsiębiorcę A.

Ponieważ jedna wierzytelność może być wyrażona w euro, druga zaś w złotych polskich, pojawia się problem waluty, w której powinna być ustanowiona hipoteka. Oczywiście nie ma możliwości wyrażenia hipoteki w dwóch walutach, ale strony umów mają możliwość swobodnego wyboru waluty dla hipoteki. 

Polecamy serwis Mała firma

Oprócz tego strony umowy mają możliwość zmiany waluty wierzytelności, a w związku z tym, zmiany hipoteki. Jest to zwłaszcza ważne przy kredytach, gdy strony decydują się na jego przewalutowanie. W związku z tym wprowadzona została możliwość zmiany waluty hipoteki pod warunkiem jednak, że zgodę taką wyrazi właściciel nieruchomości. Zgoda ta wymaga dla swej ważności formy pisemnej (pod rygorem nieważności) i może być złożona każdej ze stron umowy. Jeżeli więc strony dokonają jakiejkolwiek zmiany odnośnie waluty, zmiana ta będzie bezskuteczna aż do czasu wyrażenia zgody przez właściciela nieruchomości, na której ustanowiona jest hipoteka.

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...