Jak oceniane jest podobieństwo znaków towarowych?

Andrzej Przytuła
rozwiń więcej
KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa
Kancelaria Prawno-Patentowa
rozwiń więcej
Jak oceniane jest podobieństwo znaków towarowych?
Jedną z przesłanek odmowy rejestracji znaku towarowego przez Urząd Patentowy RP jest jego identyczność lub podobieństwo do znaku towarowego zarejestrowanego lub wcześniej zgłoszonego dla identycznych lub podobnych towarów, jeżeli jego używanie może spowodować wśród odbiorców błąd polegający w szczególności na skojarzeniu między znakami. Mowa tutaj o tzw. konfuzyjnym podobieństwie znaków.

Podmiot X zgłasza znak towarowy słowny „DR DOLITTE”, ponieważ chce tę nazwę wykorzystywać do oznaczania plecaków (tornistrów) dla dzieci. Po jakimś czasie uzyskuje z Urzędu Patentowego decyzję, w której Urząd Patentowy twierdzi, że znak ten nie może zostać zarejestrowany. Urząd Patentowy wskazuje, że chroniony w Polsce jest już znak towarowy „DR DOLIT”. Firma Y posługująca się tym znakiem oznacza nim również plecaki (tornistry) dla dzieci.

Powyższy przykład pokazuje, iż Urząd Patentowy ocenił, iż pomiędzy oboma znakami istnieje konfuzyjne podobieństwo. Jakimi kryteriami posłużył się Urząd w ocenie tego podobieństwa?

Po pierwsze Urząd porównał obie nazwy pod względem fonetycznym (czy brzmią podobnie). W tego rodzaju podobieństwie ma znaczenie np. ilość i brzmienie sylab w znaku oraz ich akcent. Z przykładu widać, iż znaki składają się z odpowiednio 3 i 2 sylab (pomijając sylaby skrótu „dr”), brzmienie dwóch pierwszych jest identyczne. Z kolei akcent pada na tą samą sylabę.

Polecamy: Jak rejestrować znaki towarowe? - forma znaku

Drugim z kryteriów było podobieństwo w warstwie wizualnej. Kluczowe znaczenie ma tutaj porównanie czy w wyniku podobieństwa użytych słów lub liter znaki są postrzegane jako podobne. W obu w/w nazwach mamy identyczny skrót „dr” (od słowa doktor), z kolei określenie „dolitte” różni się od określenia „dolit” brakiem liter „t” oraz „e” na końcu oznaczenia. Litera „t” jest podwojona w znaku „DR DOLITTE”.

Trzecim kryterium jest podobieństwo koncepcyjne. Urząd ocenia źródłosłów znaków oraz czy pomysł na obie nazwy odnosić się będzie do podobnych do siebie skojarzeń (w przykładzie znak „DR DOLITTE” nawiązuje do postaci z popularnej dla dzieci bajki). Mimo różnic wizualnych w/w znaki mają wyraźnie wspólną podstawę koncepcyjną.

Ostatnim elementem oceny jest porównanie towarów, dla których znaki zostały przeznaczone. Każdy z nich ma być wykorzystany do oznaczania „plecaków (tornistrów) dla dzieci”. Tym samym występuje w naszym przykładzie identyczność towarów. Całość sprawia, iż Urząd nie może dopuścić do rejestracji znaku firmy X.

Odmowa ta ma na celu uniknięcie sytuacji, gdzie w obrocie będą występować bardzo podobne do siebie nazwy, które będą oznaczać identyczne towary. Wszystko to po to, by ustrzec Nas - potencjalnych konsumentów od sytuacji, w której mylilibyśmy oba znaki między sobą, tzn. plecaki oznaczane przez podmiot X nazwą „DR DOLITTE” uznawalibyśmy za plecaki pochodzące od przedsiębiorcy Y (oznaczającego już plecaki pod znakiem towarowym „DR DOLIT”).

Polecamy: Po co rejestrować znak towarowy?

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...