Jak mała firma może walczyć z opóźnieniami płatniczymi?

Konrad Krzyszkowski
rozwiń więcej
Opóźnienia w płatnościach to jeden z największych problemów trapiących polskie firmy. Trudności związane z terminową realizacją umów i egzekwowaniem zobowiązań należą do podstawowych przeszkód w rozwijaniu działalności gospodarczej i sprawnym funkcjonowaniu na rynku. Jak z nimi walczyć?

Oprócz przyczyn ekonomicznych takich jak wysoki poziom zadłużenia, niska rentowność, niekorzystna struktura majątku obrotowego skutkujących brakiem płynności finansowej, wśród źródeł powstawania „zatorów płatniczych” należy także wskazać złe funkcjonowanie polskiego systemu sądownictwa. Postępowania sądowe trwają długo a uzyskanie wyroku wobec trudności z ich egzekucją nie rozwiązuje problemu.

W celu eliminacji zatorów płatniczych wprowadzono ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych z 12 czerwca 2003 r. Dotyczy ona tylko umowy o odpłatne dostarczanie towarów i usług, o ile strony zawierają ją w związku z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą lub zawodową. Regulacja ustawowa nie dotyczy natomiast:

  • długów objętych postępowaniami prowadzonymi na podstawie przepisów prawa upadłościowego i prawa układowego;
  • umów na podstawie których są wykonywane czynności bankowe;
  • umów, których przedmiotem jest świadczenie polegające na odpłatnym dostarczaniu towarów lub świadczeniu usług;
  • finansowane w całości lub w części ze środków pochodzących od międzynarodowych instytucji finansowych i pomocy unijnej;
  • umów, których stronami są wyłącznie jednostki sektora finansów publicznych.

Polecamy: Jak nie utracić płynności finansowej

Jeżeli umowa przewiduje termin zapłaty przekraczający 30 dni, to wierzyciel może domagać się odsetek ustawowych za okres od 31 dnia po spełnieniu świadczenia niepieniężnego i dostarczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, do dnia zapłaty. Okres nie może jednak być dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Jeżeli termin zapłaty nie został oznaczony, wówczas wierzycielowi, bez wezwania należne są odsetki ustawowe za okres od 31 dnia po spełnieniu zobowiązania niepieniężnego, aż do dnia zapłaty. I w tym przypadku okres nie może być dłuższy niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego. Należy także pamiętać, że strony nie mogą wyłączyć lub ograniczyć przysługujących im uprawnień lub obowiązków.

W ten sposób przedsiębiorcy uzyskują ochronę przed opóźnieniami w płatnościach, dług pieniężny wynikający z umowy zamienia się bowiem w quasi – kredyt. Dowolność w określeniu terminu zapłaty rekompensowana jest koniecznością uiszczenia odsetek w przypadku zbyt długiego zwlekania z zapłatą.

Polecamy: serwis Leasing

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...