Jakie prawa ma kontrolowany przedsiębiorca?

Magdalena Czajka
rozwiń więcej
Przedsiębiorca ma prawo być obecny przy czynnościach kontrolnych.
Kontrola. To słowo niejednemu przedsiębiorcy spędza sen z powiek. Jak wiadomo, kontrola nie jest niczym przyjemnym, nawet jeżeli wiemy, że w naszej firmie wszystko jest jak należy. Jednak sama obecność osób kontrolujących jest stresująca i powoduje dezorganizację pracy księgowych. Kontrola nie może być „samowolką” organu kontroli, przedsiębiorca też ma swoje prawa, ale jakie?

Przedsiębiorca ma prawo do informacji o planowanej u niego kontroli.

Z formalnego punktu widzenia przedsiębiorca powinien być przygotowany na kontrolę, gdyż zawiadamia się go o zamiarze wszczęcia kontroli. Dopiero po upływie 7 dni od doręczenia tego zawiadomienia można przeprowadzić kontrolę. Jednak jeżeli nie zostanie ona wszczęta przed upływem 30 dni od doręczenia zawiadomienia, to potrzebne jest ponowne zawiadomienie, by można było wszcząć i przeprowadzić kontrolę.

Wyjątki! Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej określa sytuacje, w których nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Następuje to między innymi w przypadku gdy: przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia albo przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Przedsiębiorca ma prawo żądać okazania przez organ kontroli legitymacji służbowej.

Dopiero po tym okazaniu i po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli organy kontroli mogą przystąpić do czynności kontrolnych. Wyjątkiem są przepisy szczególne. Mogą przewidywać przystąpienie do czynności kontrolnych jedynie po okazaniu legitymacji. W takim przypadku upoważnienie do przeprowadzenia kontroli należy dostarczyć nie później niż 3 dnia od wszczęcia kontroli. Ważne: zakres kontroli nie może wykraczać poza zakres wskazany w upoważnieniu.

Przedsiębiorca ma prawo być obecny przy czynnościach kontrolnych.

Przedsiębiorca może do tego wyznaczyć osobę upoważnioną.

Kontrola powinna być przeprowadzona w sposób jak najbardziej sprawny i jak najmniej zakłócający organizacje pracy w firmie.

Przedsiębiorca ma prawo wnieść sprzeciw wobec czynności kontrolnych podjętych i wykonywanych przez organy kontroli z naruszeniem przepisów prawa.

Taki sprzeciw można wnieść w ciągu trzech dni od dnia wszczęcia kontroli do organu podejmującego i wykonującego kontrolę. Musi być sformułowany na piśmie i zawierać uzasadnienie. Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie biegu czynności kontrolnych, ale także trwania czasu kontroli. Organ wydaje postanowienie albo uwzględniające sprzeciw i wtedy następuje odstąpienie od czynności kontrolnych albo oddalające go skutkujące kontynuacją kontroli.

Przedsiębiorca ma prawo do odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku przeprowadzenia kontroli z naruszeniem przepisów prawa.

W takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, czyli określonych w Kodeksie cywilnym. Kwestię odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez władze publiczne reguluje art. 417 k.c. W tym przypadku przedsiębiorca może dochodzić odszkodowania od Skarbu Państwa bądź jednostki samorządu terytorialnego lub innej osoby prawnej wykonującej władze publiczną z mocy prawa.

Polecamy: Czy przedsiębiorca poniesie karę w przypadku braku książki kontroli?

Podstawa prawna:
-ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807)
-art. 417 Kodeksu cywilnego

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...