Jak wykorzystać internet do rozwoju małej firmy?

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Strona internetowa jest wskaźnikiem jakości przedsiębiorcy.
Z ust przedsiębiorców i ich klientów możemy coraz częściej usłyszeć, że firma nieobecna w sieci to firma, która nie istnieje. Z publikowanych danych statystycznych wynika, że z internetu korzysta nieco więcej niż połowa Polaków, czyli około 16 mln osób. 85% z nich kupuje za jego pośrednictwem. Czy małe przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na utratę szansy na dotarcie do tak licznej rzeszy potencjalnych klientów? Oczywiście nie.

Po pierwsze strona

Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów na zaistnienie przedsiębiorcy w internecie jest założenie firmowej strony. Popularne www może dać nieporównywalnie większą liczbę klientów niż lokalizacja przy najbardziej ruchliwej ulicy w mieście. Świetnym przykładem są znane sklepy trudniące się sprzedażą sprzętu elektronicznego, które nie miałyby szans na zaistnienie z uwagi na opanowanie rynku rzeczywistego przez gigantycznych rozmiarów markety. Co więc zrobić, aby wykorzystać potencjał internetu i przekuć go we wzrost słupków odzwierciedlających kondycję naszej firmy?

Nie każda jest dobra

Decydując się na założenie strony internetowej należy pamiętać o jednej podstawowej rzeczy – jej wygląd i funkcjonalność są jednymi z najważniejszych wyznaczników odniesienia sukcesu. Stronę internetową można stworzyć, od początku do końca, nawet w 5 minut, będzie się jednak zdecydowanie różniła od takiej, która opracowywana była tygodniami.

Duże firmy nierzadko inwestują kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych w projekty witryn. Nie bez przyczyny, ponieważ poczynione nakłady procentują w postaci zadowolonych i powracających klientów.

Polecamy: Jakie znaczenie ma domena internetowa dla przedsiębiorców?

Wyznacznikami jakości będą następujące kryteria:

1. Grafika – w znaczeniu prezencji (wyglądu) – brak przemyślanego doboru elementów graficznych, kolorów, czy ikon może skutecznie zniechęcić odwiedzających do korzystania z usług firmy. W szczególności dotkliwe może okazać się tworzenie strony będącej zaprzeczeniem witryny profesjonalnej.

W szczególności należy pamiętać, aby nie mieszać zieleni z czerwienią, ponieważ część osób może mieć problemy z postrzeganiem tych barw z przyczyn zdrowotnych.

2. Funkcjonalność – w przypadku strony firmowej, która poza podstawowymi informacjami zawiera dodatkowe treści odnoszące się do prowadzonego przez nas przedsiębiorstwa, wskazane jest, aby zakładki, boxy, ikony itp. Umieszczone zostały w sposób przyjazny dla użytkownika. Kilkakrotne nieudane przejście z jednej podstrony na drugą może wywołać nieprzyjemne odczucia u odwiedzającego nas klienta, a w rezultacie doprowadzić do powstania w jego świadomości negatywnej oceny firmy.

3. Umieszczenie odpowiednich treści – klienci odwiedzający naszą stronę firmową raczej nie będą tego robili hobbystycznie. Warto więc zadbać o zawarcie kluczowych z ich punktu widzenia informacji. Internet to obecnie najwygodniejsza forma robienia zakupów, dlatego też cennik, zdjęcia produktów, opisy oferowanych usług, adres i kontakt to absolutne minimum informacji, jakie powinny się znaleźć.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...