Sprawdź jakie jest 6 rodzajów korzyści z realizacji projektu

Korzyści wynikające z realizacji projektów.
Projekty są zatwierdzane do realizacji, ponieważ w przejrzysty sposób prowadzą do pomnożenia majątku firmy. Przy czym majątek ten nie musi być to wyłącznie pieniężny. Oto inne jego rodzaje.

Do najważniejszych korzyści/wartości projektu dla właścicieli/zleceniodawców zalicza się:

(1) majątek pieniężny – jego osiągnięcie jest możliwe dzięki działaniom zwiększającym przychody z projektu, co wiąże się przede wszystkim z odpowiednim rozpoznawaniem potrzeb klientów, tworzeniem nowych produktów, tworzeniem trwałych relacji z klientem, oferowaniem produktów zapewniających satysfakcję klienta,

(2) majątek oszczędności – powstaje dzięki działania które przyczyniają się do redukcji kosztów projektu poprzez zmianę struktury kosztów oraz analizę czynników kosztotwórczych, działania te muszą obejmować również odpowiednie kształtowanie struktury źródeł finansowania projektów i kosztów kapitału (majątek oszczędności powinien być tworzony na etapie planowania, nie zaś – jak to jest powszechnie robione – na etapie realizacji; główne pytanie to „czy możemy ten sam efekt uzyskać tańszym sposobem?”),

Przeczytaj również: Kiedy podatek liniowy jest korzystny?

(3) majątek wydajności – odpowiedzialne za niego są działania prowadzące do wzrostu rentowności projektu czyli zachowania właściwych relacji kosztów i korzyści, chodzi o skupianie uwagi nie tylko na maksymalizacji przepływów gotówkowych z projektu, ale także na odnoszeniu ich do wielkości zaangażowanych nakładów, konieczna jest analiza stopy zwrotu z projektu w odniesieniu do kosztów kapitału (majątek wydajności powinien być tworzony na etapie realizacji,; główne pytanie to „czy wydając ustaloną kwotę pieniędzy i innych zasobów możemy uzyskać efekt większy niż planowaliśmy?”),

(4) majątek ryzyka – działania zmniejszające prawdopodobieństwo wystąpienia krytycznego problemu w dalszej części projektu,

(5) majątek intelektualny – działania pozwalające na nabywanie nowych doświadczeń przez pracowników w trakcie projektu, wzbogacanie ich umiejętności i rozwoju profesjonalnego, kształtowanie kapitału organizacyjnego w postaci nowoczesnych, sprawnych struktur i procedur, właściwe kształtowanie relacji pracowniczych i kultury organizacyjnej,

(6) majątek strategiczny – działania umożliwiające tanią „wycieczkę” poza znajome rynki, branże i klientów, w trakcie której można poszukać nowych dodatkowych możliwości które nie pojawiłyby się (nie zostałyby dostrzeżone) gdyby projekt nie został rozpoczęty np. wejście na nowy rynek z jednym produktem otwiera możliwości wynikające z poznania tego rynku i wejście z całym asortymentem, zdobycie nowych zyskownych zleceń.

Polecamy serwis Manager

Nie zawsze trzeba wkładać w projekt wszystkie typy majątków. W niektórych firmach wybrane typy (np. oszczędności) mają większą siłę zatwierdzania projektów niż inne. Dobrze jest, gdy poszczególne majątki zachodzą w różnych okresach realizacji projektu – gdyby menedżer zaplanował, że wszystko dzieje się mniej więcej równocześnie, ryzykuje utratą kontroli nad całym projektem.

Fragment pochodzi z książki „Zarządzanie wartością projektów” M. Łady i A. Kozarkiewicz (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...