Jak przygotować segmentację rynku?

Przy niewielkiej skali prowadzonej działalności może się okazać, że koszty segmentacji będą zbyt wysokie.
Wprowadzanie na rynek globalny małej firmy wiąże się z koniecznością opracowania segmentacji. Jakie etapy składają się na proces jej przygotowania?

Przygotowanie dokładnej segmentacji rynku wymaga często przeprowadzenia badań marketingowych, które pozwolą ustalić motywacje poszczególnych grup klientów, ich oczekiwania wobec produktu, zachowania, a także reakcje na reklamę i promocję, co wiąże się z koniecznością badań ankietowych oraz późniejszych analiz, ukierunkowanych na usunięcie cech silnie skorelowanych i wylistowanie różniących się segmentów.

Następnie segmenty są profilowane w zależności od poszukiwanych cech demograficznych, społeczno-ekonomicznych czy psychograficznych. Przeprowadzenie tego typu badań jest z reguły zbyt kosztowne dla małej firmy technologicznej.

Alternatywą może być przeszukanie źródeł internetowych i zidentyfikowanie gotowych raportów na temat danego rynku, które są znacznie tańsze od przygotowanych na indywidualne zamówienie.

Można również rozpatrzyć zlecenie badań firmie konsultingowej i sfinansowanie ich z jednego z programów pomocowych, opisanych w części podręcznika dotyczącej finansowania małej firmy.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Podejmując decyzję o przeprowadzeniu segmentacji należy pamiętać, że największe znaczenie ma ona w przypadku, gdy zamierzamy dywersyfikować produkt, w zależności od segmentu, a także gdy poszczególne segmenty wymagają odmiennych narzędzi promocji i dystrybucji.

Przy niewielkiej skali prowadzonej działalności może się okazać, że koszty segmentacji będą zbyt wysokie.

Nowa firma technologiczna nie zawsze będzie kierowała ofertę do konsumentów indywidualnych. Produktem firmy mogą być wyroby adresowane do innych przedsiębiorstw takie, jak np. podzespoły motoryzacyjne, maszyny stanowiące element linii technologicznych czy sprzęt laboratoryjny. Przy segmentacji rynków instytucji (np. przedsiębiorstw, uczelni, instytutów badawczych) można stosować część kryteriów wykorzystywanych przy segmentacji rynku konsumentów takich, jak np. cechy użytkowe, częstotliwość zakupów czy kryteria geograficzne.

Polecamy: Na czym polega zasada jednego okienka?

Artykuł jest fragmentem publikacji „Modele biznesowe budowy i rozwoju firm spin off na podbudowie szkoły wyższej” powstałej w ramach projektu „Przedsiębiorczy Uniwersytet" POKL i współfinansowanej przez UE w ramach EFS.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...