Najlepsze lokaty bankowe – porównanie

Michał Sadrak
rozwiń więcej
Na lokacie antypodatkowej można zarobić przeszło 6 proc. Fot. Fotolia
Coraz częściej na lokatach można zarobić 6-7 proc. brutto. Tak wysokie oprocentowanie ma zwiększyć zaufanie posiadaczy lokat do instytucji finansowych w obliczu fluktuacji na rynkach finansowych. Sytuacja z polskimi lokatami wyjaśni się po wyborach, gdy już będzie wiadomo, co stanie się z możliwością omijania podatku Belki.

Instytucje finansowe, płacąc powyżej 6 proc. za lokaty, spodziewają się najgorszego – dalszego osłabienia złotego, ponownego spadku zaufania na rynku międzybankowym czy również zmasowanego odpływu depozytów w wyniku wyeliminowania lokat antypodatkowych. Dlatego kolejny miesiąc z rzędu rośnie przeciętne oprocentowanie lokat. Na podwyżki zdecydowało się co najmniej 11 banków. Największy wzrost odnotowały depozyty 6-miesięczne (+0,07 pkt. proc.) oraz roczne (+0,12 pkt. proc.), ich średnie stawki wynoszą odpowiednio 5,09 proc. i 5,19 proc.

Wobec istniejących zagrożeń, płacenie powyżej 6 proc. za lokaty powoli staje się zrozumiałe. A odwleczenie decyzji o zbudowaniu odpowiedniego buforu płynnościowego dla części banków mogłoby zakończyć się szokiem, jak po upadku Lehman Brothers, kiedy płacono nawet 10-11 proc. w skali roku za środki klientów. Dziś tak wysokich odsetek nie należy oczekiwać, bo i poziom płynności w instytucjach finansowych jest znacznie wyższy – współczynnik wypłacalności na koniec lipca br. wynosił 13,51 proc., wobec 11,6 proc. na koniec września 2008 r. Nie oznacza to jednak, że kolejne wstrząsy na rynkach finansowych pozostają bez znaczenia dla polskich banków. We wrześniu stawka WIBOR notuje kolejne rekordy, mimo że ostatnia podwyżka stóp procentowych odbyła się w czerwcu. Dodatkowo, nerwowość można było zobaczyć w pierwszych dniach września, kiedy stawka Polonia (depozyty międzybankowe O/N) przez kilka dni była wyższa od stopy referencyjnej NBP (4,5 proc.).

Dowiedz się także: Czy lokaty antypodatkowe zostaną?

Istotne znaczenie dla rynku depozytów ma wciąż niewyjaśniona sytuacja ze zmianą zasad zaokrągleń, określonych w ordynacji podatkowej. I to się nie zmieni aż do rozstrzygnięcia wyborów parlamentarnych. A nawet jeśli minister finansów zechce wyeliminować możliwość omijania podatku Belki, to nie ma pewności, że uda się to zrobić od 1 stycznia 2012 r. Część banków jednak właśnie taki scenariusz zakłada, promując lokaty 2- i 3-miesięczne z kapitalizacją dzienną. A zamknięcie tej furtki mogłoby również oznaczać częściowy odpływ środków z banków, w których portfele depozytów gospodarstw domowych są pełne lokat antypodatkowych.

Polecamy serwis: Kredyty

Najwięcej na jednomiesięcznej lokacie niezmiennie dają zarobić Bank Pocztowy i Inteligo (internetowa część PKO BP). Za kwartalny depozyt w Meritum Banku klient otrzyma 6,83 proc. netto, czyli tyle co ponad 8,4 proc. na tradycyjnej lokacie z jednorazową kapitalizacją na koniec okresu. Bank ogranicza liczbę ofert do jednej na klienta i wymaga otwarcia rachunku osobistego. Najwięcej za 6-miesięczną lokatę płaci FM Bank – 6,01 proc. netto, a na rok środki ponownie najlepiej ulokować w Meritum Banku. Z kolei za zdeponowanie oszczędności na dwa lata najwyższe odsetki można otrzymać w Idea Banku.

Banki coraz częściej obładowują promocyjne oferty lokat wieloma dodatkowymi warunkami, takimi jak na przykład konieczność założenia rachunku czy wpłacenia wyłącznie nowych środków. Pojawią się jednak i silne strony. Przykładowo Alior Bank oferuje lokatę 100-dniową z nominalną stawką 6,03 proc., wraz z możliwością zerwania bez utraty odsetek. Natomiast Idea Bank i Meritum Bank pozwalają założyć depozyty antypodatkowe, których rentowność nie zmieni się nawet po wprowadzeniu zmian w ordynacji podatkowej.

Spadki na rynkach finansowych powodują, że klienci coraz chętniej spoglądają w stronę bezpiecznych lokat. Zainteresowanie ze strony konsumentów jest bankom na rękę, ponieważ dyskontują one nawet najczarniejsze scenariusze. W efekcie rośnie nie tylko oprocentowanie lokat, ale i saldo depozytów gospodarstw domowych w instytucjach finansowych. Budowanie poduszki płynnościowej przez banki oznacza, że osoby, które liczyły na powtórkę wojny depozytowej, będą musiały obejść się smakiem. Lokata lokacie nierówna, ale wojny na lokaty nie będzie, jest co najwyżej wojenka i to tylko podjazdowa.e

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...