Lokaty terminowe – ranking z września 2011

Banki kuszą klientów lokatami terminowymi na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy. / Fotolia / Fotolia
Na ile miesięcy założyć lokatę terminową? Przyjrzyjmy się 40 lokatom, wśród których znalazły się zarówno depozyty z dzienną kapitalizacją odsetek, jak i standardowe. Na lokacie standardowej zarobimy dopiero pod koniec okresu umownego.

Oferty banków ocenialiśmy na podstawie zysku „po podatku”, jaki przyniosą swoim posiadaczom. W przypadku lokat z dzienną kapitalizacją odsetek pokazujemy także ich oprocentowanie rzeczywiste (to, które wpisywane jest do umowy lokaty, a nie to, które banki pokazują w swoich reklamach – „odpowiada x,xx% na zwykłej lokacie”) a w przypadku lokat „standardowych”, oprocentowanie uwzględniające tzw. podatek Belki.

Lokaty 1-miesięczne z kapitalizacją pod koniec miesiąca

Tym, co wyróżnia tę część rankingu, w której porównywaliśmy lokaty, zawierane na 1 miesiąc, jest to, że znaczna większość z nich to oferty, w których odsetki naliczone zostaną na koniec okresu umownego – po miesiącu. Tak dzieje się choćby w przypadku zajmującej 1. miejsce Lokaty El Dorado Polbanku (7%). Trzy lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek – Lokata Internetowa Banku Pocztowego (3,7%), Dobolokata Inteligo (3,7%) oraz Lokata z Codziennym Zyskiem Get Banku (3,65%) – zajęły miejsce na podium w tej części zestawienia. Bank Pocztowy i Inteligo zajęły ex aequo 2 miejsce, a Get Bank – trzecie.

Najlepiej oprocentowane lokaty! W jednym miejscu!

Kapitalizacja dzienna – dobra na 3 – 12 miesięcy

Większość lokat terminowych na 3, 6 czy 12 miesięcy, to oferty z dzienną kapitalizacją odsetek. Rodzynkami są tu: El Dorado Polbanku, zajmujące 4. miejsce w zestawieniu lokat 3-miesięcznych i Lokata standardowa Toyota Banku, zajmująca 10. lokatę wśród lokat 12-miesięcznych.

Najlepsze lokaty 3-miesięczne

Niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia lokat 3-miesięcznych jest Meritum Bank i jego Lokata Powitalna (6,83%) – produkt, oferowany klientom banku, otwierającym Konto Zarabiające. Meritum Bank jednak ściśle reglamentuje liczbę Lokat Powitalnych, jaką może założyć klient: do każdego Konta Zarabiającego przypisana jest tylko jedna Lokata Powitalna. Drugie miejsce wśród lokat, zakładanych na 3 miesiące, zajął Getin Online z Lokatą na start (6,04%), a trzecie wywalczyła Lokata 100-dniowa Alior Banku (6,03%).

Najlepsze lokaty 6-miesięczne

Na najwyższym stopniu podium wśród lokat, zakładanych na 6 miesięcy, ulokował się FM Bank ze swoją FM Lokatą z kapitalizacją dzienną. Kolejne miejsca na „pudle” zajęli: Meritum Bank (Lokata Internetowa z dzienną kapitalizacją) i Idea Bank (Lokata Idealna). Oprocentowanie tych lokat wynosi odpowiednio: 6,01%, 5,87% i 5,44%.

Najlepsze lokaty 12-miesięczne

W przypadku lokat terminowych, których umowy zawieramy na 12 miesięcy, zwycięzcą została Lokata z Gwarancją na zmianę przepisów podatkowych Meritum Banku (5,9%). Drugie miejsce w zestawieniu zajął – znany już nam – FM Bank z FM Lokatą z kapitalizacją dzienną (5,85%), a trzecie… Idea Bank i jego Lokata Idealna (5,85%).

Na zainteresowanie zasługuje debiutujące w zestawieniu lokat 12-miesięcznych Inteligo wraz z Dobolokatą. Dlaczego? Od drugie połowy września obowiązują nowe okresy, na jakie można zawrzeć umowę Dobolokaty Inteligo i w tak krótkim czasie bankowi udało mu się przebojem wedrzeć się do zestawienia i zająć wysoką – jak na debiutanta – pozycję.

Sprawdź, na których lokatach najwięcej zarobisz!

Na jaki okres założyć lokatę?

Na tak postawione pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Każdy z nas (tj. każdy, kto posiada nadwyżki finansowe), wyznaje inną filozofię w tej dziedzinie i ma inne potrzeby. Ktoś, kto nie przewiduje np. w ciągu najbliższego półrocza żadnych większych wydatków, wybierze lokatę 6-miesięczną. Ktoś inny z kolei woli założyć 2 lub 3 lokaty na krótszy okres… Wszyscy jednak powinni pamiętać o jednym – zarobić na lokacie można tylko wtedy, kiedy jej oprocentowanie będzie wyższe od stopy inflacji. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wysokość wskaźnika w sierpniu 2011 r. wynosiła 4,3% rok do roku. Stawia to na wygranych pozycjach lokaty, których oprocentowanie tę wielkość przewyższa – a więc w znacznej większości przypadków – oferty lokat 3, 6 i 12-miesięcznych.

Eksperci TotalMoney.pl

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...