Którą lokatę bankową wybrać? – ranking z sierpnia 2011

Osoby, które zastanawiały się nad ulokowaniem swoich oszczędności w banku, wreszcie mogą liczyć na dogodne warunki.
Aż 75% spośród 40 dostępnych ofert lokat bankowych uległo zmianie. Która instytucja wypadła najlepiej w rankingu? Ekspert doradza, który depozyt zasługuje na szczególną uwagę.

Najmniejsze zmiany zaszły w lokatach na 1 miesiąc. Tutaj dwa banki oferują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek dające teraz 3,70% (Inteligo oraz Bank Pocztowy). Get Bank (dawny Allianz Bank) podniósł oprocentowanie Lokaty z codziennym zyskiem o 0,5% do 3,65%. Natomiast jak widzimy w zestawieniach na 3, 6 i 12 miesięcy, niemal wszystkie oferty - oprócz FM Lokaty z kapitalizacją dzienną na 6 miesięcy i dwunastomiesięcznej lokaty (Nie) Codziennej Invest Banku - zmieniły swoje oprocentowanie

Dzienna kapitalizacja górą

Oprócz ofert Banku Pocztowego (1. miejsce), Inteligo (2. miejsce) i Get Banku (3. miejsce) w zestawieniu lokat 1-miesięcznych pozostałe produkty oferują kapitalizację na koniec okresu umownego. W zestawieniu na kwartał oraz pół roku wszystkie oferty to lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek. Również na okres 1 roku najbardziej opłacalne propozycje stanowią lokaty z naliczanymi codziennie odsetkami. Najlepsze z nich są – Lokata Zyskowna Raiffeisen Banku na 3 miesiące (5,51%), Lokata internetowa z dzienną kapitalizacją odsetek Meritum Banku na pół roku (5,52%) i 12-miesięczna Lokata Idealna Idea Banku (5,85%).

Interesuje Cię lokata? Sprawdź te najlepsze!

Omijanie podatku Belki nadal opłacalne

Prawdopodobnie tendencja ta (przewaga lokat z dzienną kapitalizacją odsetek nad lokatami standardowymi) utrzyma się przynajmniej do końca bieżącego roku, kiedy lokaty z dzienną kapitalizacją mają zniknąć z rynku w wyniku zmian w ordynacji podatkowej. Tymczasem nadal opłaca się nam inwestować w tego rodzaju depozyty – polecamy zwłaszcza oferty, przekraczające próg inflacji. Tylko w ich przypadku możemy mieć pewność, że cokolwiek zarobiliśmy.

Sprawdź, które lokaty na rynku dadzą Ci najwięcej zysku!

Nie dać się zaskoczyć inflacji

Trudno w tej chwili wyrokować, jaka będzie dalsza sytuacja jeśli chodzi o inflację. Po kilku decyzjach Rady Polityki Pieniężnej sytuacja powinna się uspokoić, jednak na razie nie widać takiej tendencji. Inflacja – wg danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosiła w lipcu 4,1% w skali roku. Oprocentowanie lokat również podawane jest w skali roku. Jak łatwo się domyślić, w przypadku lokat z kapitalizacją dzienną zarobimy tylko „przebijając” poziom inflacji.
Dlatego warto inwestować raczej w lokaty z krótszym okresem depozytu, np. na miesiąc czy dwa miesiące; wtedy będziemy mogli elastycznie reagować na wszelkie niekorzystne zmiany na rynku.

Eksperci TotalMoney.pl

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...