Najlepsze lokaty terminowe

Mateusz Ostrowski
Analityk rynku produktów bankowych
rozwiń więcej
Michał Sadrak
rozwiń więcej
Banki prześcigają się w oprocentowaniu lokat. Z reklam dowiadujemy się, że każda oferta jest najlepsza na rynku. Oszczędzającym w ten sposób trudno porównać między sobą tak wiele lokat bankowych. Analitycy Open Finance pomagają inwestorom rozwiązać ten problem.

W przygotowanym ratingu wzięto pod uwagę zarówno tradycyjne lokaty, jak i te zakładane przez internet, a także polisy lokacyjne. Jako że ich stawki zmieniają się w zależności od wpłacanej kwoty i czasu trwania lokaty, uwzględnino depozyty na 5 i 20 tys. PLN, zakładane na kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Każdy z tych depozytów otrzymał ocenę w czterostopniowej skali. W ten sposób wytypowano 35 najlepszych lokat dostępnych w polskich bankach.

Zestawienie najlepszych lokat

nazwa banku

rodzaj depozytu

oprocentowanie

5 000 PLN na 3 miesiące

Nordea Bank

lokata

10

Bank BPS

lokata

9,09

AIG Bank

lokata

9

Dominet Bank

lokata

9

Fortis Bank

lokata

9

Noble Bank

lokata

9

Polbank EFG

lokata

9

5 000 PLN na 6 miesiące

Allianz Bank

poliso-lokata

10,5

Noble Bank

lokata

9,2

AIG Bank

lokata

9

5 000 PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

LOKATA

9,4

Allianz Bank

lokata

8,6

Deutsche Bank

lokata

8,58

VW Bank direct

lokata

8,52

Bank Millennium

lokata

8,5

5 000 PLN na 24 miesiące

Noble Bank

lokata

10

Allianz Bank

lokata

8,7

Getin Bank

lokata

8,5

Bank BPH

lokata

8

20 000 PLN na 3 miesiące

Bank BPS

lokata

9,09

AIG Bank

lokata

9

Dominet Bank

lokata

9

Fortis Bank

lokata

9

Noble Bank

lokata

9

Polbank EFG

lokata

9

20 000 PLN na 6 miesięcy

Noble Bank

poliso-lokata

11

Allianz Bank

poliso-lokata

10,5

AIG Bank

lokata

9

20 000 PLN na 12 miesięcy

Noble Bank

poliso-lokata

11,5

Allianz Bank

poliso-lokata

8,6

Deutsche Bank

poliso-lokata

8,58

VW Bank direct

poliso-lokata

8,52

Bank Millennium

lokata

8,5

Raiffeisen Bank

lokata

8,5

20 000 PLN na 24 miesiące

Noble Bank

lokata

10

Allianz Bank

lokata

8,7

Getin Bank

lokata

8,5

źródło: Open Finance

Najlepszą propozycję na trzy miesiące dla kwoty 5 tys. PLN ma Nordea Bank z oprocentowaniem 10 proc. w skali roku, w tym przypadku trzeba jednak pamiętać o obowiązku założenia konta w banku. Osoby, które dysponują kwotą 20 tys. PLN, mogą wybrać się do AIG Banku, Dominet Banku, Fortis Banku, Noble Banku czy Polbanku, gdzie zakładając kwartalną lokatę, mogą liczyć na oprocentowanie na poziomie 9 proc., a w Banku Polskiej Spółdzielczości nawet 9,09 proc. Najlepszy depozyt na pół roku dla 5 tys. PLN ma z kolei nowy gracz na rynku czyli Allianz Bank, oferujący polisę lokacyjną przynoszącą 10,5 proc. w skali roku. W przypadku kwoty 20 tys. PLN możemy liczyć na 11 proc. wykupując polisę w Noble Banku, który oferuje najwyższe stawki także dla rocznych depozytów. I tak przy kwocie 5 tys. PLN w Noble Banku można zarobić na lokacie 9,4 proc., z kolei deponując 20 tys. PLN zyskamy 11,5 proc. z polisy lokacyjnej. Podobnie będzie w przypadku dwuletnich lokat, gdzie oprocentowanie sięga 10 %.

Z punktu widzenia klienta najnowsze propozycje banków są sporą atrakcją. Tak wysokiego oprocentowania lokat nie notowano od kilku lat. Jednak niebawem odejdą one w przeszłość, bo Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła już cykl obniżek stóp procentowych. W tej sytuacji najbardziej opłaca się zakładać długoterminowe lokaty o stałym oprocentowaniu, tak aby mieć zagwarantowaną wysoką stawkę, nawet gdy na rynku obowiązywać będą już inne tabele.

Decydując się na wybór lokaty na początek warto ustalić ile pieniędzy i na jaki czas możemy zamrozić bez konieczności sięgania po nie. Trzeba bowiem pamiętać, że lokata zerwana przed czasem oznacza zazwyczaj jedynie zwrot zainwestowanego kapitału i ewentualnie „śladowych” odsetek. Gdy już zorientujemy się jaka lokata najbardziej nam odpowiada, wypadałoby wybrać taką, która przyniesie najwyższe zyski. Przy tak prostym produkcie bankowym jakim niewątpliwie jest lokata, liczy się maksymalny wynik. Warto jedynie zwrócić uwagę, czy założenie depozytu nie będzie wiązać się z obowiązkiem spełnienia dodatkowych warunków: założenia konta w banku czy polecenia innego klienta.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...