Rynek leasingu samochodowego w kryzysie

Pomorski Leszek
rozwiń więcej
Rynek leasingu samochodowego w kryzysie
Rok 2009 nie jest zbyt optymistyczny dla branży leasingowej – rynek leasingu samochodów zanotował spadek na poziomie około 40 proc.

W przyszłym roku sytuacja się poprawi, jednak wciąż będziemy mieć do czynienia ze spadkami – tyle, że na niższym poziomie (ok. 20 proc. w stosunku do 2008 roku). Dużą nadzieją, ale jednocześnie zagrożeniem dla rozwoju rynku są przepisy, które w ostatnich dwóch-trzech lat pozostają niezmienne.

Ponadto wiele firm, które w tym roku zdecydowały się na przedłużenie kontraktów leasingu operacyjnego do 44-48 miesięcy, będzie musiało podjąć decyzje o wymianie części floty.

W sektorze Car Fleet Management ok. 5-10 proc. wszystkich umów zostało przedłużonych w ciągu ostatnich trzech kwartałów, a w przyszłym roku kontrakty te zaczną wygasać.

Polecamy: Leasing a koszty ubezpieczenia pojazdów osobowych

Największym atutem, który pozytywnie wpływa na rozwój rynku leasingowego jest fakt, że przepisy w ciągu ostatnich lat pozostały niezmienne. Dzięki temu rynek miał szansę na uporządkowanie, a przewidywalność ma w biznesie olbrzymie znaczenie.

Zmiany, o które powinni postulować przedstawiciele branży

Moim zdaniem w ciągu ostatnich lat zmiany w przepisach ewaluowały w dobrym kierunku – mam tu na myśli kwestie związane z odliczaniem VAT-u od paliwa.

Jednak niejasne komunikaty rządowe z października 2009 roku powodują mieszane uczucia i niepewność. Idealnym rozwiązaniem na przyszłe lata byłaby możliwość odliczania całego podatku VAT, zarówno od pojazdu, jak i od paliwa, ale to rozwiązanie uszczupliłoby z kolei przychody budżetowe.

Najlepszym forum podejmowania decyzji dotyczących rozwoju CFM byłoby stworzenie komisji, skupiającej przedstawicieli rządu (Ministerstw Finansów i Transportu), firm leasingowych oraz producentów pojazdów.

Komisja taka podejmowałaby decyzje wspólnie, biorąc pod uwagę interesy wszystkich stron, nie tylko jednego ogniwa. Przy postulatach, które do tej pory mieliśmy okazję usłyszeć, brakowało niekiedy ekonomicznego rachunku – same hasła pobudzają wyobraźnię, ale nie zawsze są realne.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że podwyższenie podatków czy akcyz nie zawsze zwiększa wpływy do budżetu, np. podniesienie akcyzy od pojazdów o pojemności silnika wyższej niż 2 litry wywołało negatywne nastroje na rynku.

Polecamy: Jakie korzyści dają karty paliwowe

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...