Jakie są zalety i wady leasingu auta elektrycznego

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Leasing auta elektrycznego
Samochody elektryczne rozpoczynają podbój rynku usług leasingowych. Firmy leasingowe uzupełniają swoje oferty, a klienci zacierają ręce na myśl o dużych oszczędnościach w utrzymaniu floty, zarówno z uwagi na serwisowanie, a także źródło energii.

Na rynku polskim pojawiły się pierwsze oferty dotyczące leasingu aut napędzanych elektrycznie. Jest to odpowiedź na ciągle rosnące ceny paliw, a także stawiane przed producentami wymogi odnoszące się do ochrony środowiska. To, że samochody te są nie tylko ekonomiczne, ale też ekologiczne nie stanowi ich jedynych zalet. W przeciwieństwie do państw zachodnich na polskich drogach porusza się cały czas bardzo mała ich ilość. Oznacza to, że przykuwają uwagę przechodniów i innych kierowców, a więc stanowią wymarzone narzędzie dla specjalistów od reklamy. Przemierzający miejskimi ulicami pojazd, który nie wydziela spalin i nie tankuje na stacjach benzynowych powoduje, że na twarzach zainteresowanych maluje się ciekawość. Oklejenie auta elektrycznego reklamami i pozostawienie go ładującego się za pośrednictwem kabla w miejscu publicznym przyniesie zamierzony efekt zapoznania się przechodniów(nawet mimowolnego) z treścią ogłoszeń umieszczonych na karoserii oraz późniejsze przekazanie informacji w formie ciekawostek znajomym i rodzinie.

Polecamy: Aukcje samochodów poleasingowych

Oprócz zalet związanych z pełnieniem roli novum na rynku, auta niespalinowe są tańsze w utrzymaniu. Oznacza to, że ich leasing nie będzie wiązał się z tak dużymi wydatkami jak w przypadku aut benzynowych, podobnie rzecz ma się z serwisowaniem.

Leasing aut elektrycznych nad leasingiem samochodów spalinowych ma jeszcze jedną przewagę. Jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla firm leasingowych, które ścigają się o zdobycie jak największej liczby klientów w tym segmencie. Pozwala to klientom na wynegocjowanie atrakcyjnych warunków zawieranych umów.

Nie bez znaczenia pozostają także przewidywania firm analitycznych, wskazujące, iż liczba aut elektrycznych wykorzystywanych przez firmy oraz użytkowników indywidualnych będzie cały czas się zwiększała.

Polecamy: serwis Leasing

Z leasingiem aut elektrycznych wiążą się także wady. Jedną z nich jest wymóg posiadania prawa jazdy kategorii A przez ewentualnego kierowcę. Ten stan prawny, zgodnie z zapowiedziami ustawodawczymi, a konkretnie nowelizacją Ustawy o kierujących pojazdami mechanicznymi, ma w niedługim czasie ulec zmianie poprzez wprowadzenie do standardu kategorii B. Należy również pamiętać o konieczności ładowania samochodów prądem elektrycznym. Wymaga to więc odpowiednich stacji dokujących lub gniazda elektrycznego w pobliżu miejsca parkowania, a także kilku godzin bez poruszania się samochodem.

Moja firma
Ochrona budżetu i środowiska. Firmy coraz częściej naprawiają sprzęty, zamiast wymieniać je na nowe
27 cze 2024

95 proc. uszkodzonych urządzeń elektronicznych można przywrócić do pełnej sprawności, a średni czas naprawy telefonu lub laptopa to zaledwie 48 godzin. Filozofia “napraw zamiast wyrzucać” redukuje liczbę odpadów i zapewnia firmom oszczędności, ale jej wykorzystanie wymaga przyjęcia cyrkularnego modelu biznesowego. Jak to zrobić?   

Zmiany dla małych firm od 1 stycznia 2025 r. Chodzi o zwolnienia z VAT
26 cze 2024

Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w państwach Unii Europejskiej, niezależnie od kraju, w którym mają swoją siedzibę. Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, opracowany przez Ministerstwo Finansów, zakłada wprowadzenie szczególnej procedury zwolnień dla małych przedsiębiorstw.

Jakie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji są najczęściej wykorzystywane przez firmy?
26 cze 2024

Z generatywną sztuczną inteligencją spotkała się już większość firm. Tak wynika z raportu firmy konsultingowej Bain & Company. Teraz przyszedł czas na kolejne etapy wdrażania tej technologii. 

Komisja Europejska: Microsoft naruszył przepisy UE. Chodzi o narzędzie Teams
25 cze 2024

Komisja Europejska wszczęła 25 czerwca 2024 r. nowe postępowanie antymonopolowe przeciwko Microsoftowi. Jej zdaniem amerykański koncern naruszył unijne przepisy, wiążąc swój produkt do komunikacji Teams ze swoimi popularnymi aplikacjami do zwiększania produktywności zawartymi w pakietach dla firm Office 365 i Microsoft 365.

Polskie firmy nie traktują poważnie cyberbezpieczeństwa?
25 cze 2024

Gdy w krajach UE odsetek firm traktujących cyberbezpieczeństwo priorytetowo wynosi 32 proc., w Polsce jest to zaledwie… 7. Tak wynika z danych raportu opracowanego przez ENISA, czyli Agencję Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa. Jakie to może mieć konsekwencje dla firm i obywateli? 

Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?
25 cze 2024

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rewolucja w stażu pracy: to już pewne, zaliczana działalność gospodarcza i umowy cywilne, ministerstwo potwierdza
27 cze 2024

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?
24 cze 2024

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi
24 cze 2024

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?
24 cze 2024

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...