Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE korzystny dla branży leasingowej

Jacek Rakowski
Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu
rozwiń więcej
leasing samochodu / Mototarget.pl
17 stycznia 2013 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. C-224/11), który pozytywnie rozstrzygnął spór jaki od wielu lat toczył się pomiędzy polskimi firmami leasingowymi a fiskusem. W artykule przedstawiamy komentarz Związku Polskiego Leasingu dotyczący tego wyroku.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że ubezpieczenie przedmiotu leasingu jest samodzielnym świadczeniem, niezależnym od usługi leasingu (sygn. C-224/11). Oznacza to, że można dla niego zastosować stawkę „zwolnione”.

Długo oczekiwany przez branżę leasingową wyrok TS UE ma duże znaczenie nie tylko dla rynku leasingu pojazdów, ale także dla wszelkich podmiotów korzystających ze środków trwałych objętych ubezpieczeniem.

Konieczność zajęcia stanowiska przez Trybunał w Strasburgu wynikała z faktu, iż po blisko 10 latach (od 1998 r.) ugruntowanej, na podstawie Uchwały 7 sędziów Sądu Najwyższego, praktyki co do stosowania stawki podatku VAT „zwolnione” przy ubezpieczeniach przedmiotów leasingu, podejście fiskusa uległo radykalnej zmianie.

Refakturowanie ubezpieczenia przy umowie leasingu – skutki wyroku TSUE z 17 stycznia 2013 r.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu, to usługa odrębna od leasingu

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów leasing oraz ubezpieczenie przedmiotu leasingu powinno się traktować jako jedną usługę i stosować stawkę podatku VAT taką jak dla leasingu, czyli aktualnie 23 proc. Jak się jednak okazało podejście Ministra Finansów jest sprzeczne z art. 135 ust. 1 lit a) dyrektywy w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwolnienie transakcji ubezpieczeniowych). Wyrok Trybunału jednoznacznie rozstrzygnął spór stwierdzając, że:

1) Usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu, co do zasady stanowią usługi odrębne i niezależne do celów podatku od wartości dodanej. Do sądu odsyłającego należy ustalenie, czy w świetle szczególnych okoliczności postępowania głównego dane czynności są w takim stopniu powiązane ze sobą, że należy je traktować jako stanowiące jedną usługę, czy też przeciwnie – stanowią one usługi odrębne.

2) Jeżeli leasingodawca ubezpiecza przedmiot leasingu, obciążając dokładnym kosztem tego ubezpieczenia leasingobiorcę, w okolicznościach takich jak w postępowaniu głównym taka czynność stanowi transakcję ubezpieczeniową w rozumieniu art. 135 ust. 1 lit. a) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Przypadek ten pokazuje, że wydane w imieniu Ministra Finansów indywidualne interpretacje mogą być w każdej chwili cofnięte, aby potem – w świetle wyroku Trybunału – zapewne zostaną przywrócone i to wszystko w niezmieniającym się stanie prawnym, ale niestety z poważnymi skutkami finansowymi dla podatników.

Historia tego sporu jest przykładem na niestabilność interpretacji przepisów prawa, który zaciążył na wizerunku branży leasingowej bez jej winy.

Zobacz: Czy można zbyć pojazd będący przedmiotem leasingu?

Zobacz serwis: Leasing

Moja firma
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat
07 maja 2024

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent
07 maja 2024

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

pokaż więcej
Proszę czekać...