Stosowanie MSR 17 Leasing

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Stosowanie MSR 17 Leasing / inforCMS
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości wprowadziły szereg zasad dotyczących rozliczania leasingu. Obecnie obowiązuje zaktualizowana wersja MSR 17.

Zdefiniowane zostały m.in. takie pojęcia jak:

Inwestycja leasingowa brutto - suma należnych leasingodawcy, a jednocześnie minimalnych, opłat leasingowych, wynikająca z umowy leasingu finansowego oraz możliwej niezagwarantowanej wartości końcowej przypisanej leasingodawcy.

Inwestycja leasingowa netto - inwestycja leasingowa brutto po dokonanym zdyskontowaniu o zakres stopy procentowej leasingu.

Warunkowa opłata leasingowa - stanowi tę część opłat leasingowych, której kwota jest uzależniona od przyszłych wielkości innego niż tylko upływ czasu czynnika (np. przyszłe rynkowe stopy procentowe).

Polecamy: ABC umów

Dodatkowo zaktualizowany MSR 17 wskazuje, że umowa leasingu, a w wybranych sytuacjach zobowiązanie do zawarcia tego typu umowy, może łączyć się z warunkiem dokonania korekty odnoszącej się do opłat leasingowych wynikających z tytułu zmian kosztu wytworzenia albo nabycia przedmiotu leasingu. Korekta ta może również opierać się o tytuł zmian wyceny m.in. kosztów lub pozycji takich jak np. ogólny poziom cen, w czasie pomiędzy początkiem leasingu a początkiem okresu leasingu. W tej sytuacji dla celów MSR odnoszących się do leasingu skutki wszelkich zmian o wskazanym charakterze mają miejsce przy rozpoczęciu leasingu.

Zgodnie z zawartymi w nowym MSR 17 przepisami przejściowymi, z zastrzeżeniem paragrafu 68, zaleca się, ale nie wymaga, aby stosowanie go opierało się na zasadzie działania retrospektywnego. W sytuacji, w której standard nie jest tak stosowany, wówczas stan każdego obowiązującego do tej pory leasingu finansowego powinno być uznany za ustalony przez leasingodawcę w sposób prawidłowy i od tej pory rozliczane zgodnie z postanowieniami wersji zaktualizowanej.

Polecamy: Leasing

Paragraf 68 mówi, że jednostka, która dokonała zastosowania MSR 17 w nowej wersji powinna uwzględnić w swoim działaniu wprowadzone zmiany z mocą wsteczną do wszystkich umów leasingu lub, w przypadku, gdy nie zastosowała MSR 17, który został zaktualizowany w 1997 r. retrospektywnie, do całości umów leasingu zawartych po zastosowaniu tego standardu po raz pierwszy.

Zaktualizowany MSR 17 znalazł zastosowanie do rocznych okresów rozpoczynających się 1 stycznia 2005 r., a także później. Warto jednak zwrócić uwagę, że zalecane było jego wcześniejsze wykorzystywanie.

Fakt stosowania zaktualizowanego MSR 17 za okres rozpoczynający się przed 1 stycznia 2005 r. należało ujawnić w sprawozdaniu finansowym.

Wraz z chwilą, w której nastąpiło zastąpienie dotychczasowego MSR nową jego wersją, stara została oficjalnie wycofana.

Na postawie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą (nie ma obowiązku) stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości.

Gdy brak jest odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości (czyli inne niż te podmioty, które muszą stosować MSR-y i MSSF-y na podstawie art. 55 ustawy o rachunkowości), mogą stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej .

Więcej na ten temat oraz lista aktualnych KSR-ów: Krajowe Standardy Rachunkowości

Natomiast niektóre podmioty mają obowiązek stosować MSR-y i MSSF-y. Chodzi w szczególności o:
- spółki, których papiery wartościowe na dzień bilansowy były dopuszczone do obrotu na regulowanym rynku któregokolwiek z państw członkowskich UE oraz
- banki.

Więcej na ten temat: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowe

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...