Leasing gruntów i budynków zgodnie z MSR

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Leasing gruntów i budynków zgodnie z MSR
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości określają reguły jakie należy stosować podczas dokonywania rozliczeń w odniesieniu do leasingu gruntów i budynków.

W przypadku zaistnienia wymogu klasyfikacji oraz księgowego ujęcia leasingu odnoszącego się do gruntów i budynków to minimalne opłaty z jego tytułu (również wszelkie zaliczki) są rozliczane na element odnoszący się do gruntów i element związany z budynkami proporcjonalnie do oznaczonej wartości godziwych opłat należnych z tytułu udostępnienia elementu gruntu oraz budynku wraz z chwilą rozpoczęcia leasingu.

W przypadku, w którym nie jest możliwe odniesienie opłat leasingowych do wskazanych elementów, to leasing traktowany jest jako finansowy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której oba elementy stanowią niewątpliwie leasing operacyjny.

Polecamy: Mała firma

W odniesieniu do leasingu gruntów i budynków, w przypadku których kwota początkowo ujęta jako element dotyczący gruntów, nie należy do istotnych, zarówno grunty jak i budynki można uznać za jedno w celu sklasyfikowania leasingu i uznać je za leasing finansowy bądź też operacyjny.

We wskazanej wyżej sytuacji ekonomiczny okres użytkowania budynków odpowiada ekonomicznemu okresowi użytkowania przedmiotu leasingu.

W sytuacji zakwalifikowania udziału leasingobiorcy zarówno w gruntach jak i budynkach do nieruchomości inwestycyjnych stosownie do MSR 40 oraz obrano wycenę według wartości określonej godziwej, oddzielna wycena gruntów, a także budynków nie jest wymagana. Tylko niepewna klasyfikacja jednego lub obu elementów może powodować konieczność zastosowania szczegółowych wyliczeń.

Leasingobiorca ma prawo do zaliczania posiadanych w postaci leasingu operacyjnego udziałów w nieruchomości, do nieruchomości inwestycyjnych. W takiej sytuacji, udział określa się tak, jakby był on leasingiem finansowym. W dodatku, do tego składnika aktywów znajduje zastosowanie model wyceny w oparciu o wartość godziwą.

Polecamy: ABC umów

Zgodnie z MSR 17 leasingobiorca jest zobowiązany do wykazywania leasingu w postaci leasingu finansowego również, gdy przyszłe zdarzenie powoduje zmianę specyfiki udziału leasingobiorcy w nieruchomości, w ten sposób że nie jest już ona nieruchomością inwestycyjną.

Leasingobiorca zajmuje nieruchomość, będącą następnie zaklasyfikowaną jako nieruchomość zajmowana przez właściciela. Domniemany koszt jest równy wartości godziwej na dzień zmiany sposobu użytkowania.

Leasingobiorca dokonuje zawarcia umowy subleasingu. Zgodnie z nią następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka oraz pożytków z tytułu posiadania udziałów w nieruchomości stronie trzeciej.

Moja firma
Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?
07 maja 2024

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy
07 maja 2024

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?
07 maja 2024

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

pokaż więcej
Proszę czekać...