Definicje leasingowe zawarte w MSR

Milewski Marcin
rozwiń więcej
Definicje leasingowe zawarte w MSR / inforCMS
Zawarcie umowy leasingu łączy się z koniecznością rozliczania go m.in. zgodnie z zasadami przewidzianymi przez Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.

MSR 17 jako dokument odnoszący się do leasingu wprowadza następujące definicje:

Minimalne opłaty leasingowe - opłaty wnoszone podczas trwania okresu leasingu, do zapłaty których leasingobiorca jest lub może być obowiązany, za wyjątkiem warunkowych opłat leasingowych, a także kosztów usług i podatków płaconych przez leasingodawcę i mu zwracanych oraz:

  • w przypadku leasingobiorcy – wszystkie te kwoty, które są gwarantowane przez leasingobiorcę lub podmiot z nim powiązany;
  • w przypadku leasingodawcy – ewentualna wartość końcowa, która jest zagwarantowana leasingodawcy przez:

- leasingobiorcę;
- podmiot z nim powiązany lub:
- niezależną stronę trzecią, która jest finansowo zdolna do realizacji gwarancji.

Polecamy: Zasady dotyczące rozliczania leasingu

Jeżeli leasingobiorca posiada uprawnienie do zakupu składnika aktywów za cenę, która zgodnie z przewidywaniami będzie niższa od wartości godziwej, która została ustalona na dzień, gdy owo uprawnienie będzie możliwe do zrealizowania oraz, że w chwili rozpoczęcia leasingu istnieje pewność określana mianem wystarczającej, że leasingobiorca z uprawnienia tego skorzysta, to wówczas minimalne opłaty leasingowe obejmują swym zakresem minimalne opłaty uiszczane podczas okresu leasingu do dnia, gdy owo prawo zostanie zrealizowane oraz opłatę wymaganą dla potrzeb realizacji tego prawa.

Wartość godziwa - kwota, za jaką składnik aktywów mógłby zostać wymieniony na warunkach wykreowanych przez system rynkowy, a zobowiązanie spełnione, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi stronami umowy.

Ekonomiczny okres użytkowania jest to:

  • okres, w trakcie którego określony składnik aktywów może być wykorzystany gospodarczo przez jednego lub więcej użytkowników lub
  • liczba jednostek produktu (bądź podobnych jednostek), które uzyskały z danego składnika aktywów jeden lub więcej użytkowników.

Gwarantowana wartość końcowa jest to:

  • w odniesieniu do leasingobiorcy - część wartości końcowej zagwarantowana przez leasingobiorcę, ewentualnie podmiot z nim powiązany (kwota gwarantowana będzie maksymalną kwotą, jaka mogłaby podlegać zapłacie) - oraz
  • w odniesieniu do leasingodawcy - część wartości końcowej zagwarantowana przez leasingobiorcę (ewentualnie przez stronę trzecią pozostająca w braku powiązania z nim, a która posiada możliwości finansowe do realizacji obowiązków wynikających z gwarancji.

Polecamy: ABC umów

Niegwarantowana wartość końcowa stanowi część wartości końcowej przedmiotu leasingu, której uzyskanie nie jest zapewnione albo jest zagwarantowane tylko przez podmiot powiązany z leasingodawcą.

Na postawie art. 10 ust. 3 ustawy o rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami tej ustawy, przyjmując zasady (politykę) rachunkowości, jednostki mogą (nie ma obowiązku) stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości.

Gdy brak jest odpowiedniego standardu krajowego, jednostki, inne niż wymienione w art. 2 ust. 3 ustawy o rachunkowości (czyli inne niż te podmioty, które muszą stosować MSR-y i MSSF-y na podstawie art. 55 ustawy o rachunkowości), mogą stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej .

Więcej na ten temat oraz lista aktualnych KSR-ów: Krajowe Standardy Rachunkowości

Natomiast niektóre podmioty mają obowiązek stosować MSR-y i MSSF-y. Chodzi w szczególności o:
- spółki, których papiery wartościowe na dzień bilansowy były dopuszczone do obrotu na regulowanym rynku któregokolwiek z państw członkowskich UE oraz
- banki.

Więcej na ten temat: Międzynarodowe Standardy Rachunkowości i Sprawozdawczości Finansowe

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...