Czym jest hedging walutowy

Regina Anam
rozwiń więcej
inforCMS
Jak wszystkim wiadomo, kursy walut nie mają tendencji do pozostawania na tym samym poziomie. Ciągle słychać, że jakaś waluta się umocniła bądź spadła. Podmioty, których finanse są uzależnione od rynku walutowego, głównie eksporterzy i importerzy, narażeni są na spore ryzyko przy ciągłych i niepewnych zmianach. Aby się przed nim zabezpieczyć mogą zastosować hedging walutowy. Na czym to jednak dokładnie polega?

Hedging walutowy to nic innego jak działania zabezpieczające, podejmowane przez inwestora w celu ograniczenia ryzyka kursowego. Inaczej mówiąc inwestor poprzez zawieranie transakcji hedgingowych (zabezpieczających) minimalizuje bądź neutralizuje ryzyko zmian cen instrumentów finansowych lub towarów, wynikających ze zmian kursowych. Najczęściej do transakcji wykorzystane są instrumenty pochodne, głównie:
• Opcje walutowe;
• Kontrakty terminowe (futures, forward);
• Swapy walutowe.

Hedging polega na zajęciu jednocześnie dwóch pozycji - na rynku terminowym i na rynku natychmiastowym – przy czym pierwsza jest odwrotna w stosunku do drugiej, dzięki czemu potencjalne straty wynikające z jednej z nich zostaną w mniejszym lub większym stopniu zrównoważone przez zyski osiągnięte na drugiej pozycji. Mówiąc bardziej szczegółowo, inwestor chcąc zabezpieczyć długą pozycję (należności) w walucie obcej, sprzedaje tę walutę na rynku i zajmuje pozycję krótką, natomiast chcąc zabezpieczyć krótką pozycję (zobowiązania) w walucie obcej, kupuje tę walutę na rynku, czyli zajmuje pozycję długą. Taki inwestor zakłada, że ewentualne straty, które poniesie na pozycji na rynku natychmiastowym, zostaną zrekompensowane zyskiem z utrzymania pozycji przeciwstawnej na rynku walutowym. Przy takich działaniach straty i zyski mogą być sobie równe lub mogą się różnić. W sytuacji, kiedy całkowicie się pokrywają mowa o tzw. hedgingu doskonałym.

Polecamy także: Kalkulator wymiany walut

W zależności od charakteru oraz przedmiotu zabezpieczeń, hedging można podzielić na wiele rodzajów. Jednak najbardziej „pierwotnym” rozróżnieniem jest podział na hedging naturalny (wewnętrzny) i zewnętrzny. Do pierwszego można zaliczyć np. rozliczanie płatności zagranicznych w walucie krajowej, operacje depozytowo-pożyczkowe, klauzule waloryzacyjne itp., czyli metody zabezpieczenia nie związane z wchodzeniem bezpośrednio lub pośrednio na rynek walutowy. Z kolei zewnętrzny hedging to stosowanie instrumentów rynku walutowego.

Należy przy tym pamiętać, iż o efektywności hedgingu decyduje właściwe przygotowanie, a następnie przeprowadzenie odpowiedniej transakcji na rynku walutowym. Przykładowo w przedsiębiorstwach, wyboru właściwej metody zabezpieczenia dokonuje się na etapie opracowywania strategii zabezpieczającej w ramach procesu zarządzania. Tak więc nie jest to łatwe zadanie. Przy wyborze hedgingu warto rozważyć możliwość wykorzystania metod wewnętrznych zamiast zewnętrznych, gdyż czasami najlepsze rozwiązania to rozwiązania najprostsze.

Zobacz także serwis: Inwestycje

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...