Złoty rekordowo mocny

Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
rozwiń więcej
Notowania euro na rynku krajowym zbliżają się do psychologicznej granicy 4 zł. W piątek rano kurs euro spadł poniżej 4,04 zł.

Wyssana z palca plotka po publikacji artykułu w miesięczniku Time, w którym zwracano uwagę na polityczne problemy kanclerz Angeli Merkel, doprowadziła w godzinach nocnych do sporej przeceny wspólnej waluty. Kurs EUR/USD sforsował wsparcia na 1,4450 i 1,4400, ostatecznie schodząc rano w okolice 1,4377. Na te obawy nałożyły się „stare sprawy”, czyli kwestia problemów Grecji, która wczoraj przedstawiła ambitny (choć pytanie, czy wykonalny plan reformy finansów publicznych). W wywiadzie dla francuskiego radia szef Europejskiego Banku Centralnego przyznał, że każdy kraj (w tym zwłaszcza Grecja) powinien samodzielnie podjąć działania zmierzające do redukcji nadmiernego zadłużenia.

W efekcie inwestorzy na EUR/USD nie zareagowali na lepsze informacje o wynikach finansowych Intela, jakie zostały opublikowane po sesji – uwagę zwraca głównie wyższa dynamika przychodów i dobre prognozy na IV kwartał. Przecena EUR/USD powstrzymała jednocześnie zwyżki na innych powiązanych z dolarem parach. Nie popsuła jednak nastrojów na rynku złotego – kurs EUR/PLN spadł dzisiaj rano poniżej 4,04, a USD/PLN pozostał w rejonie 2,80 pomimo spadku EUR/USD. Te lepsze noty dla naszej waluty mogą być wynikiem echa środowego przetargu 2-letnich obligacji, oraz dobrze odebranego artykułu ministra Rostowskiego w Financial Times wczoraj rano. Swoje zrobił także lepszy klimat na rynkach akcji (pomimo słabszych danych o sprzedaży detalicznej w USA, jakie zostały opublikowane wczoraj). To sprawia, iż jednak rosną szanse na testowanie okolic 4,00 za euro w najbliższym czasie. Wciąż jednak oceniam, iż szanse na ich naruszenie nie są duże. Przyszły tydzień może już być zupełnie inny.

Kluczowe mogą okazać się dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej w USA (słaby odczyt w kontekście wczorajszej sprzedaży detalicznej nie byłby odebrany pozytywnie), a także wyniki banku JP Morgan (będzie to rzutować na ocenę perspektyw całego sektora finansowego).

EUR/PLN: Umocnienie złotego nabiera tempa. Doszło do naruszenia wsparcia na 4,0330 co sugeruje test 4,0130 i dalej psychologicznej bariery 4,00. Układ dzienny jest spadkowy, a najbardziej potwierdza to przebieg MACD. Wykres 4-godzinowy również nie generuje sygnałów mogących odwrócić obecny trend. Mimo tego warto zachować większą ostrożność.

USD/PLN: Zejście poniżej 2,80 może potwierdzać zamiar testowania przez rynek okolic ostatnich lokalnych wsparć na 2,77-2,78. Spadki są potwierdzane przez dzienny MACD, pozostałe oscylatory sugerują jednak, iż przestrzeń do zwyżek nie jest duża (co sugerowałoby większe odbicie w górę w przyszłym tygodniu). Ujęcie 4-godzinne na obecną chwilę bardziej preferuje scenariusz zwyżki, bądź trendu bocznego. Dzisiaj wiele będzie, zatem zależeć od EUR/USD. Jeżeli wróci powyżej 1,4450-60 to szanse na test 2,77 będą dość duże.

EUR/USD: Czarna świeca na dziennym wykresie nie wygląda dobrze, ale pamiętajmy, że nie ma jeszcze nawet połowy dnia, więc z pełną oceną trzeba zaczekać do poniedziałku. Na razie jednak widać próby odbicia – jeżeli przyniosą one wzrost powyżej naruszonego wsparcia 1,4450-60 to będzie to sygnał, iż w kolejnych dniach można spodziewać się ataku na 1,46. W przeciwnym razie wzrosną szanse na scenariusz spadkowy. Analiza dziennych wskaźników daje szanse na ten drugi wariant. Również ujęcie 4-godzinowe pokazuje słabość rynku i nie wyklucza nawet pogłębienia minimum na 1,4377. Lepiej, zatem nastawić się na to, iż w przyszłym tygodniu będziemy testować okolice 1,4250.

GBP/USD: Notowania dotarły w okolice średniej 68 sesyjnej na wykresie dziennym, która znajduje się na 1,6353. Tym samym opór na 1,6340 został nieznacznie naruszony. Ale i też nie na długo. Widać początki głębszej korekty, co pokazują dzienne wskaźniki zbliżające się do newralgicznych poziomów. Bardzo ładne sygnały sprzedaży generuje wykres 4-godzinowy. Pierwszego poważnego wsparcia trzeba będzie szukać na 1,6240.

Kursy walut on-line

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...